Síť nelegálních výrobců alkoholu rozkryli celníci na Břeclavsku a Ostravsku. Sedm výtečníků vyrábělo z lihu višňovku a broskvový likér, které pak dodávali do hospod a penzionů na Moravě. Bez etiket a kolků.

„Většina podezřelých osob je z Břeclavska. Stát připravili na daních o minimálně jeden milion dvě stě tisíc korun,“ řekl mluvčí brněnských celníků Oto Ploch. Jak potvrdil, také většina z osmi nebytových prostor, které sloužily jako výrobny alkoholu, se nachází na Břeclavsku. Konkrétní místa ale prozradit nechtěl.
Při šesti domovních prohlídkách a osmi návštěvách dalších nemovitostí celníci zabavili bezmála čtyři tisíce pět set litrů lihu a pět set třicet jedna litrů alkoholu.

Případem se již zabývá policie, která bude podle Plocha zjišťovat také to, kde samozvaní výrobci brali líh. „U nás vyjde legální výroba jednoho litru lihu na dvě stě čtyřicet korun. Někteří ho ale, jak jsem slyšel, nabízí až o polovinu levněji. Při domácí výrobě načerno jde tedy o stoprocentní zisk. Výdělky pak mohou jít do statisíců,“ srovnával spolumajitel hrušecké pálenice Ladislav Tuček…

Více v Břeclavském deníku v pátek 21. září