Na dálnici D2 u Lanžhota včera potrubím stekly pod most přes řeku Moravu proudy nafty. Mohla za to nehoda dvou kamionů na devětapadesátém kilometru ve směru na Bratislavu. Krátce po poledni rakouský řidič v mikrospánku nebo z nedbalosti narazil do slovenského kamionu stojícího před ním a prorazil si palivovou nádrž.

„Rakušan měl v nádrži díru zhruba o velikosti pěsti. Na silnici z ní vyteklo asi osm set až tisíc litrů nafty, která zanedlouho stekla i pod dálniční most. Právě teď specializovaná firma Dekonta odstraňuje nasáklou zeminu,“ sdělil včera krátce po páté hodině odpoledne František Čačík z břeclavského oddělení Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

Na místo zasahovala také jednotka břeclavských profesionálních hasičů. „Nehoda se stala asi tři sta metrů před hraničním přechodem na Slovensko. Z auta na silnici vytékala nafta a rychle se šířila také do okolního terénu,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Hasiči udělali na obou kamionech protipožární opatření a sorbentem zasypali také asi čtyřicet metrů dlouhou skvrnu. „Snažili jsme se likvidovat také velkou lagunu nafty, která se na ploše asi deset krát dvacet metrů utvořila pod dálničním mostem,“ popisoval Haid.

O ekologické havárii hasiči neprodleně informovali také pracovníky odboru životního prostředí břeclavské radnice a České inspekce životního prostředí.
„Část nafty stekla dešťovými trubkami pod most, kde se okamžitě začala vsakovat. Hrozilo také, že by se mohla dostat do Moravy a kontaminovat povrchovou i podzemní vodu. Naštěstí se ji podařilo zachytit docela včas,“ přiblížil zástupce vedoucího břeclavského odboru životního prostředí Vlastimil Sajfrt.

Jak řekl, Dekonta vytěží znečištěnou půdu a odveze ji na skládku s podobně zamořenou zeminou. „Budou muset těžit do takové hloubky, dokud testy neukáží, že je to v pořádku,“ upřesnil Sajfrt.
Policisté museli na dálnici výrazně omezit provoz a ještě večer auta nemohla projíždět v pravém jízdním pruhu. „Dekonta bude pracovat celou noc a možná i zítra, aby všechno bylo co nejdřív, jak má být,“ doplnil Sajfrt.