„První vážná nehoda se odehrála v neděli před osmou večer. Na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku havarovalo Audi A6 s pěti Maďary. Z dálnice vylétlo mimo silnici a skončilo v prudkém srázu,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Když hasiči přijeli, byli už lidé z auta venku.
„Jednoho jsme v nosítkách odnesli ze srázu na dálnici, kam si pro těžce zraněného přiletěli záchranáři s vrtulníkem,“ dodal Haid.

Smrtící meruňky

Tragédiím však nebyl konec. Několik minut před půlnocí poblíž obchodního centra Olympia v Modřicích na Brněnsku narazil do staré lady s přívěsem plným zralých meruněk maďarský kamion.

„Přívěs se nárazem vymrštil a auto se převrátilo na levý bok. Dálnici v tu chvíli zablokovaly rozsypané meruňky,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. V autě zůstal zraněný pár – devětačtyřicetiletý řidič a jeho o sedm let starší spolujezdkyně.
V místě za nehodou se vytvořila kolona a tragédie na sebe nenechala dlouho čekat. Do stojícího kamionu zezadu narazila bílá dodávka Mercedes Sprinter. Její třiadvacetiletý řidič na místě zahynul.

Hasiči mrtvého z vraku vystřihávali nejméně hodinu. „Podle prvních poznatků zřejmě řidič dodávky podlehl únavě. Možná měl mikrospánek a nemohl už nárazu zabránit,“ řekl policista, který tragickou nehodu vyšetřoval.

Na frekventované dopravní tepně, po které ve dne i v noci projedou tisíce aut a stovky kamionů, se na několik hodin zcela zastavil provoz. Policisté proto okamžitě zastavili odbavování kamionů, které přejížděly hranice.

„Do tří hodin ráno byla dálnice na příjezdu do republiky uzavřena pro kamiony na hraničních přechodech Lanž〜hot a Hodonín. Provoz byl omezen také pro osobní auta. Policisté dopravu odkláněli na jedenáctém kilometru dálnice D2. Zcela průjezdnou se stala dálnice až v pondělí před šestou hodinou ráno,“ informovala jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Chodec bez jména

Od pátku do neděle řešili policisté na jihu Moravy sto padesát pět dopravních nehod. Nejtragičtější následky si vyžádaly páteční a nedělní dopravní nehody.

Záhadou zůstává totožnost muže, kterého v pátek nad ránem srazilo auto na dálnici D2 poblíž Podivína na Břeclavsku.
Zranění muže byla tak rozsáhlá, že určení podoby oběti nebude jednoduché. V první chvíli vyšetřovatelé dokonce ani nevěděli, zda se jedná o muže nebo ženu.

Chodec přecházel dálnici poblíž benzinové pumpy, hned po srážce byl mrtvý. Zatím se nepřihlásil nikdo, kdo by ho postrádal.
„Netušíme, proč se rozhodl zkrátit si cestu přes tak frekventovanou silnici. Ani o zemřelém zatím nic podrobnějšího nevíme. Muže totiž srazil offroad, nebyl to žádný příjemný pohled. Bylo těžké rozeznat, jestli se vůbec jednalo o muže,“ popisoval tragickou událost operační důstojník Rudolf Rástočný z břeclavské policie.