Mikulov, Lednice, Valtice, úpatí Pálavy. Na první pohled mají tato místa společný jen zvýšený zájem turistů. Jenže ti si odtud kromě vzpomínek na architektonické a přírodní skvosty můžou přivézt i horší zážitky. Třeba hodiny strávené na policii a ztrátu desítek tisíc korun.
Přijdou o ně jednoduše. Zaparkují auto tam, kde by ho znalec místních poměrů nenechal ani náhodou. A pak už si o fotoaparátu, mobilním telefonu či zbrusu nové navigaci můžou nechat jen zdát.

Policisté vědí, kde si dávat pozor

„Místa, která jsou proslulá vykrádáním aut, se nemění. Dlouhodobě je to například Klentnice, odbočka za Lednicí na Janohrad, parkoviště u restarurací v Lednicko-valtickém areálu, Mikulov nebo Pavlov,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Dříve podle ní byly populární krádeže autorádií. Těch pomalu ubývá. „Zloděje lákají spíše věci, které lidé nechají volně odložené na viditelném místě. Fotoaparáty, kabelky, mobilní telefony, notebooky, v poslední době také GPS navigace,“ dodala mluvčí.

Nepříjemnou zkušenost s vykradači aut má i Michal Giláni z Mikulova, který často jezdí na Pálavu s kamarády na skály. „Moc dobře vím, že není dobré odstavit si auto v lese. Nikdy by mě ale nenapadlo, že mi ho vykradou na parkovišti přímo v Klentnici,“ poznamenal.

Přestože má ve zvyku brát si autorádio s sebou, jedinkrát to neudělal. „A přišel jsem o ně. Byl jsem pryč snad jen hodinu,“ dodal. Mezi lidmi, kteří často jezdí na Pálavu, už jsou podle něj lokality, kde není dobré parkovat, vyhlášené. Povídá se třeba o místě u hřbitova v Horních Věstonicích. Naopak zaručeně bezpečné je údajně zaparkovat někomu přímo před domem.

V Mikulově pomohly kamery

Zkušenosti se zlodějíčky, které nenechá žádné odstavené auto klidnými, mají také strážníci v Mikulově. Jednoduchý recept, jak nebýt vykraden, podle nich ale neexistuje.
„Turisté se nás občas ptají, kde je bezpečné parkovat. Zloději jsou vynalézaví, takže odpovědět není jednoduché. Obecně se dá říct, že nejlepší je odstavit auto tam, kde je největší pohyb lidí,“ poradil velitel městské policie Jiří Hamerník.

Rozhodně se podle něj nevyplatí šetřit na parkovném a nechat auto v zastrčené uličce. „Zárukou bezpečí jsou místa, která zabírá kamerový systém. Za dva roky, co kamery fungují, na nich nevykradli jediné auto,“ řekl Hamerník. To ovšem také svědčí o smutné skutečnosti, že vykradači pocházejí z řad místních…

zamyšlení

 

Více zítra, 10. července, v Břeclavském Deníku