Předchozí
1 z 11
Další

Záchranářské práce na jezu Dráchov v sobotu 8. srpna 2020 odpoledneZáchranářské práce na jezu Dráchov v sobotu 8. srpna 2020 odpoledneZdroj: Deník/Edwin Otta

Řada vodáků, zejména pak těch nezkušených, si smrtelné nebezpečí na vodě neuvědomuje. Přitom stačí mžik a z pohodové letní dovolené se může stát tragédie. Uniknout ze spáru takzvaného vodního válce, což je rotující proud vody pod jezem, je totiž velmi obtížné i pro zkušeného plavce.

Deník přináší seznam nejnebezpečnějších jezů na českých řekách.

Jez Pilař (Lužnice)

Jez Pilař - postrach všech vodáků.Zdroj: Jana Formánková

Pilař na 116,8 kilometru řeky Lužnice, poblíž obce Majdalena – mezi vodáky se mu říká „jez smrti“. Rozhodně ne náhodou. Při zvýšené hladině je prakticky nemožné z vodního válce uniknout.

Jez Dráchov (Lužnice)

Záchranářské práce na jezu Dráchov v sobotu 8. srpna 2020 odpoledneZdroj: Deník/Edwin Otta

Dráchov na 69,3 kilometru řeky Lužnice – Je rovněž pokládán ze jeden z nejnebezpečnějších jezů v Česku. I jemu vodáci říkají „jez smrti“. I za menšího stavu hladiny řeky je pod jezem zrádný válec. Tragické události tu připomínají pomníčky utonulých vodáků.

Jez Řepčín (Morava)

Jez ŘepčínZdroj: Povodí Moravy

Řepčínský jez na 111,9 km na Mlýnském potoku (rameno řeky Moravy) – Jez s extrémně silným vodním válcem. V roce 2011 se tu staly tragické události – nejprve tu utonula 33letá žena, která skočila do vody pro topícího se syna. Další neštěstí se tu stalo v červnu téhož roku – při školním vodáckém výletu třináctiletý chlapec skočil do vody. Vodní válec jej stáhl pod hladinu. Na pomoc mu okamžitě spěchala učitelka a instruktor. Chlapcovi a ženě už záchranáři nedokázali pomoc, vodácký instruktor zemřel v nemocnici. Z důvodu bezpečnosti se doporučuje nasedat zpět do lodě až za trubkami zdejší elektrárny.

Jez Český Šternberk (Sázava)

Jez v Českém Šternberku.Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner

Český Šternberk na 132,3 km na řece Sázavě. Jedná se o jez s velmi nebezpečným vodním válcem. Pokud se jej vodáci rozhodnou sjet, pak jedině propustí uprostřed. V jiných místech je to smrtelně nebezpečné.

Jez Radošov (Ohře)

Jez RadošovZdroj: Horydoly.cz

Radošov na 82,6 km řeky Ohře – Jez je nesjízdný, propust je tu většinou uzavřená. V rámci zabezpečení je vybaven na obou březích lany pro samozáchranu, ale je tu i házecí podkova pro laickou pomoc ze břehu.

Jez Mrskoš (Otava)

Jez MrskošZdroj: vodackanavigace.cz

Mrskoš na 40,2 km řeky Otavy. Jedná se o dva metry vysoký a kolmý jez, pod kterým vzniká velmi silný vodní válec. Je tak smrtelně nebezpečný.

Jez Na Křemelce (Otava)

Jez Na KřemelceZdroj: turistickyatlas.cz

Na Křemelce na 58,4 km řeky Otavy. Jez je podle Vodácké navigace nyní rekonstruován, sjet jej ale lze pouze propustí v levém části. Jez je totiž netypické konstrukce a kvůli protékání vody i spodní částí se pod jezem velmi zrádná vana zpěněné vody.

Jez Roztoky (Berounky)

Jez RoztokyZdroj: www.edpp.cz

Roztoky na 76,3 km řeky Berounky. Jez je nebezpečný už při mírném zvýšení hladiny vody. I když je vpravo cvičná slalomová trať, doporučuje se jez nesjíždět a lodě přenést.

Jez Otradovice (Jizera)

Jez OtradoviceZdroj: nebezpecnejezy.cz

Otradovice na 147,2 km řeky Jizery. V jeho levé části se sice nachází propust, ale i přesto je jez nesjízdný. Kvůli silnému proudu se doporučuje zastavit lodě dostatečně daleko před jezem.

Jez Tasovice (Dyje)

Jez TasoviceZdroj: vodackanavigace.cz

Tasovice na 10,6 km řeky Dyje. Jez je tři metry vysoký, s kolmou stěnou. Je tudíž nesjízdný. Při vyšším stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný vodní válec. Nad korunou jezu je navíc silný proud, který může loď strhnout. Ovšem podle Vodácké navigace za nízkého stavu je tu velmi příjemné koupání.