Napoleonské hry
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov
ZA KOLIK: odpolední program 100 korun

Stánky na jarmarku, zámecké komnaty i vojenské ležení a bojiště stihnou zítra navštívit lidé, kteří zavítají do Slavkova na tamní Napoleonské hry. Na své si přijdou dospělí i děti.
Už od devíti hodin ráno bude v zámeckém parku otevřený empírový jarmark s více než stovkou stánků. „Chceme návštěvníky především provést rozmanitostí dobové atmosféry a nechat je nahlédnout do života vojáků, šlechty i buržoazie. I proto budou už ráno potkávat na jarmarku lidi v empírovém oblečení, kteří zasednou k pikniku pod stromy a na jednu hodinu po poledni chystají komentovanou módní přehlídku,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Jak dodala, pořadatelé pamatují i na dětské návštěvníky. „Mezi půl jedenáctou a půl čtvrtou odpoledne chystají místní ochotníci pět komentovaných prohlídek zámku. Jsou určené hlavně pro děti. Hravou a přitažlivou formou jim přiblíží, jak vypadaly oslavy narozenin císaře Napoleona, které připadají právě na sobotu,“ sdělila mluvčí.

Jubilejní desátý ročník Mikulovského Pivobraní.
Pivobraní v Mikulově stojí na rozcestí. Ředitelka festivalu váhá, co dál

Odpolední a večerní program pak bude od dvou hodin patřit vojenské historii. Už tradičně program zahájí jezdecká sabrage, otevírání lahví vína sečnou zbraní. „Po celý den s námi bude Václav Vydra, který se představí i v roli knížete Lichtenštejna, velitele rakouských vojsk v bitvě u Slavkova. Ještě než nastane večerní bitva, ukážeme například, jak se vyvíjel příběh koně a jezdce na bojištích od starého Říma po první světovou válku,“ nahlédl do programu Ivan Vystrčil, šéf spolupořádajícího spolku Acaballado.

Od pěti hodin odpoledne změří síly desítka jezdců v dovednostní soutěži a v sedm večer začnou dunět salvy děl. „Ukážeme děla tří armád, včetně obrovské rakouské houfnice. K salvám na počest narozenin císaře Napoleona se ale připojí i modely děl v měřítku 1:6, tedy zhruba velikosti pistole," dodal Vystrčil.

Fotograf. Ilustrační foto
Kostičtí soutěží o nejkrásnější fotku z obce. Rozhodne komise i lidé

Od devíti večer pak diváky čeká bitevní ukázka. „Nazvali jsme ji Příběh koně a bude to věřím výtečná podívaná se světly a pyrotechnickými efekty. Průvodní slovo namluvil právě Václav Vydra,“ lákal diváky Vystrčil.

Při cestě na slavnost musí návštěvníci počítat se dvěma změnami v dopravě. „Ve směru od Bučovic je uzavřený sjezd do centra města, proto návštěvníkům doporučujeme sjíždět po silnici I/50 do Bučovické ulice nebo u Penny,“ upozornila mluvčí Slámová.

A přidala změnu v parkování. „Letos nebude možné parkovat v aleji u zámku, jak byli návštěvníci zvyklí. Odstavné parkoviště ale najdou nedaleko, na škvárové ploše u stadionu, odkud je to k zámku pár set metrů příjemné procházky alejí,“ doporučila.

Tradice slavkovských srpnových napoleonských slavností sahá až do let první republiky. „Hrály tehdy důležitou roli v rozvíjení významných vztahů mezi první republikou a Francií. Prvního ročníku se účastnil i prezident Masaryk,“ poukázal Vystrčil. V devadesátých letech začala snaha o obnovu tradice a v nynější podobě se Napoleonské hry ve Slavkově konají osmým rokem.

Tipy z Břeclavska

Slavnosti rajčat
KDY: sobota od 10.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstupné zdarma
Všemožné chuťové variace rajčat v kulinářských úpravách ochutnají v sobotu 15. srpna účastníci akce Slavnosti rajčat v Břeclavi. Uskuteční se od deseti hodin dopoledne v uličce u synagogy. Příchozí budou ochutnávat pokrmy z tří desítek stánků, zahraje cimbálová muzika Břeclavan, latinskoamerickou hudbu Samba Carnival Band, Ritmo Factory Brno předvede zase bubenickou šou. Odpoledne zahraje Mario Bihari a Bachtale Apsa. Připravený je i program ro děti. Vstupné je zdarma.

Rybářský výlet Kostice
KDY: sobota od 17.00
KDE: Kostice
ZA KOLIK: neuvedeno
Na Rybářský výlet do Kostic se vydají v sobotu příznivci rybolovu i ti, kteří mají rádi ryby na talíři. Na rybářské chatě to od pěti hodin odpoledne zavoní rybími specialitami, zájemci si mohou koupit čerstvé ryby a od sedmi hodin večer zahraje DJ Luděk Budín.

Krojové hody Přítluky
KDY: sobota od 14.00
KDE: Přítluky
ZA KOLIK: 100 korun, krojovaní zdarma

Krojovaný průvod obcí, ruční stavění máje, taneční zábavy s dětským sólem i pro přespolní si užijí návštěvníci Krojovaných hodů v Přítlukách. Začínají v sobotu od dvou hodin odpoledne, zahraje Zlaťulka. Máj postaví chasa ve čtvrtek v šest hodin večer.

Velkopavlovické hody
KDY: neděle až úterý
KDE: Velké Pavlovice
ZA KOLIK: od 60 do 120 korun

Folklór, tradice a především pestrobarevnou krásu slavnostních lidových krojů hanáckého Slovácka si užijí účastníci třídenního hodového veselí ve Velkých Pavlovicích. Uskuteční se od neděle 16. do pondělí 18. srpna. K tanci a poslechu zahrají dechové hudby Zlaťulka, Sokolka a Lácaranka. Stárci předvedou i rituální tanec zvaný Zavádka.

Tradiční hody Vranovice
KDY: pátek od 17.00 až pondělí
KDE: Vranovice
ZA KOLIK: večerní zábavy 100 korun

Na třídenní tradiční hody zvou vinaři do Vranovic. Uskuteční se od soboty do pondělí, příchozí čeká v pátek v podvečer také ruční stavění máje. Následují večerní zábavy a nedělní průvod krojovaných obcí. Zahraje Miločanka, Velvet, Fantazie i DJ Kubass.

 

Kukuřičné bludiště
KDY: denně od 9.00 do 20.00
KDE: Valtice, Brno-Kníničky
ZA KOLIK: 65 až 90 korun

Prověřit si orientaci i odvahu mohou rodiny s dětmi v Kukuřičných bludištích ve Valticích v Mikulovské ulici a Brně-Kníničkách. U rodiny Kukuřičáků mohou bloudit, soutěžit nebo se účastnit i nočních strašidelných výprav v poli větším než je fotbalové hřiště.

Další tipy z regionu

Hodonínsko

Vojenský den na Pánově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: 150 korun

Příznivce vojenské techniky čeká adrenalin v Hodoníně. V sobotu od devíti hodin ráno je na Vojenském dni na Pánově čekají ukázky současné a historické techniky, výzbroj, kanony, práce záchranářů i možnost se svézt na vybraných strojích nebo se proletět vrtulníkem. Spanilou jízdu vojenské historické techniky si užijí i v okolních obcích. Na cestu se stroje vydají v pět hodin odpoledne. Vstupné je 150 korun.

Blanensko

Festiválek
KDY: sobota od 16.30
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Šestnáctý Festiválek bez bojů a válek hostí v sobotu odpoledne Panský dvůr v Boskovicích na Blanensku. Od půl páté odpoledne zahrají na tradiční pohodové přehlídce například Zapaska, Čankišou, nebo 4Dogs a také maďarští kozáci Bohemian Betyars. Chybět nebude ani improvizační soutěž Lísky versus Valouny. Vstupné je dobrovolné.

Znojemsko

Putování za vínem se sv. Klementem 
KDY: sobota od 10.00
KDE: Tasovice, Hodonice
ZA KOLIK: 100 korun

Do Tasovic a Hodonic na Znojemsku zamíří v sobotu přátelé dobrých vín. Spolek vinařů sv. Klementa totiž v odloženém termínu připravil už omsé Putování za vínem se sv. Klementem. Tři desítky hodonických a tasovických sklepů budou otevřené od deseti ráno do šesti večer, vstupné je 100 korun. Mezi sklepy budou vyhrávat cimbálové kapely.

Brněnsko

Retro Setkání na statku
KDY: sobota od 11.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 40 korun

Na mládí zavzpomínají v sobotu lidé v Brně. V tamním Retro muzeu Na statku totiž pořádají tradiční Setkání na statku. Lidé si užijí otevření nové expozice historických kočárků, uvidí retro módní přehlídku a kolonu veteránů, třeba trabantů. Čeká je i pěnová show a jízda retro karosou. Začátek je v jedenáct hodin, vstupné 40 korun.

Vyškovsko

Vyškovská pouť
KDY: neděle od 13.00
KDE: Masarykovo náměstí, Vyškov
ZA KOLIK: neuvedeno

Exotiku i to nejlepší z hanáckého folklóru nabídne letošní Vyškovská pouť. Její program startuje v neděli na Masarykově náměstí ve Vyškově hodinu po poledni orientálními tanci, od dvou tam začne představení Hádky a pohádky a od půl čtvrté si lidé připomenou padesátiny vyškovské folklorní legendy, souboru Klebetníček. Věřící se sejdou v sobotu i v neděli při poutních bohoslužbách v Kostele Nanebevzetí Panny Marie.