Tišnov a Boskovice zvou na cesty za betlémy

Epidemická omezení stále brání pořádání tradičních adventních setkání či koncertů. Přesto na náměstí a do ulic už atmosféra očekávání Vánoc vkročila a různí pořadatelé se ji v současných možnostech snaží oživit setkáními na dálku či online událostmi.
BETLÉMY VE VÝKLADECH. V Tišnově na Brněnsku připravil tamní spolek Art Periscope spolu s městským kulturním střediskem netradiční výstavu betlémů. „Výstava začne v neděli a potrvá do pátého ledna. Betlémy ze sbírky manželů Jílkových a dvou dalších regionálních výtvarníků budu vystavené ve výkladech tišnovských obchodů a institucí,“ řekl iniciátor výstavy Zdeněk Jílek z Art Periscope. Tišnovský betlém pořádajícího spolku najdou zájemci v atriu základní školy v ulici 28. října.
DRUHÝ NEJVĚTŠÍ. V samotném Brně láká k vycházce Halouzkův betlém. Zájemci druhý největší betlém svého druhu na světě najdou na Dominikánském náměstí. Tvoří ho víc ne stovka ručně vyřezávaných postav. Vedle tradiční výzdoby ulic a vánočních stromů jsou na například na Zelném trhu, Moravském, Dominikánském a náměstí Svobody řemeslné stánky. Pořadatelé vybízí všechny návštěvníky, aby dbali zvýšených hygienických opatření.

Na padesát dětí navštívila tato Mikulášova družina ve Vyškově.
Mikuláš ve Vyškově chodil i v neděli. Děti poslaly dudlíky malým čertům do pekla


BETLÉMY V BOSKOVICÍCH. Tišnovská cesta za betlémy inspirovala také betlémářku Naděždu Parmovou, aby ve spolupráci s Muzeem Boskovicka, městem a živnostníky připravila výstavu betlémů v Boskovicích. „Žádný betlémář si předvánoční dobu nedokáže představit bez vystavení svých betlémů. A protože si myslím, že nekrásnější náměstí je v Boskovicích domluvila jsem se s muzeem a obchodníky na vystavení šesti betlémů,“ uvedla Parmová. Ještě do pondělí se lidé mohou zapojit do soutěže s betlémy spojené. Otázky najdou v městském zpravodaji a vyplněné kupony mohou odevzdat mimo jiné do schránky pod vánočním stromem.
ADVENTNÍ TRHY. Hodonín zahájí v sobotu adventní trhy. Budou skromnější než v jiných letech. „Trhy budou skromnější, bez doprovodného programu a s menším počtem stánků na více místech. Návštěvníci je do dvacátého prosince najdou na náměstí před radnicí, v pěší zóně a na Národní třídě,“ informoval mluvčí města Josef Horníček.
VÝSTAVA VE VESELÍ. Od soboty do desátého ledna bude otevřená vánoční výstava v Panském dvoře ve Veselí nad Moravou. „Kvůli omezením se letos nemohli příliš zapojit svými výtvory školy, ale přesto se zde představí pestrá sbírka betlémů.Výstavu uspořádal Jiří Peša. Výstava je přístupná zdarma denně od jedné do pěti odpoledne,“ informovala Daniela Evjáková z Veselského kulturního centra.

Návštěvníci využijí pohodlné vybavení.
Za literaturou! Ve vyškovském zooparku se otevřela nová knihobudka


BETLÉM OD KOLAŘÍKA. Novinkou ve vánoční výzdobě se letos mohou pochlubit ve Svatobořicích-Mistříně. „Betlém před obecném úřadem jsme postavili vůbec poprvé. Z dubového dřeva jej vyřezal mladý sochař a řezbář Václav Kolařík,“ informoval místostarosta obce Adam Pavel Špaček.
ADVENT U HASIČŮ. Ulice Jaroslavic na Znojemsku během adventu prozáří Adventní okénka, která na svých domech chystají rodiny inspirované výzvou spolku Jarmínek. Každý den přibývá jedno. Na severu Znojemska se zase obce předhání v nápaditosti adventní a vánoční výzdoby. Například v Dolních Dubňanech postavili nejen betlém, ale do vánočního osvětlení oblékli i hasičské auto. V samotném Znojmě láká pozornost tradiční betlém, ohrádka s ovcemi a voňavá okénka restaurací.

TIPY Z BŘECLAVSKA

Knihovna Karla Dvořáčka vyzývá dobrovoníky k dalšímu vyrábění chobotniček pro předčasně narozené děti.
Háčkované chobotničky pomohou dětem. Knihovna je sbírá do 16. prosince

Zámek v Lednici
Kdy: 12. - 13. prosince od 10.00 do 16.00
Kde: Lednice, zámek
Za kolik: obvyklé vstupné
Ještě o třetím a čtvrtém adventním víkendu si mohou návštěvníci prohlédnout první prohlídkový okruh oblíbeného lednického zámku a nahlédnout také do jeho skleníků. Volně přístupné jsou nejen o víkendu také slavné zahrady a rozlehlý park zámku.

Zpívání koled
KDY: 13. prosince od 17.00
KDE: online
ZA KOLIK: zdarma

„Třetí adventní neděli vystoupí s adventním zpíváním před kostelem děti ze školy a školky v Březí, Mužáci a ženský pěvecký sbor Studánky,“ sdělili pořadatelé. Kvůli epidemickým omezením bude obec přenášet vystoupení online na své facebookové stránce.

Adventní prohlídky
KDY: 12 - 13. prosince od 10.00 do 16.00
KDE: Valtice, zámek
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Ještě po zbývající dva adventní víkendy mohou návštěvníci zavítat na valtický zámek. V sobotu i neděli průvodci ukážou návštěvníkůmv nejvýše devítičlenných skupinách deset místností knížecího apartmánu Františka I. z Lichtenštejnu. Okruh prošel letos rozsáhlou rekonstrukcí.

Vánoce pod radnicí
KDY: 12. a 13. prosince
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční adventní akci museli pořadatelé kvůli epidemickým opatřením omezit. Zrušili doprovodný kulturní program. Na náměstí ale jako každý rok budou stránky s řemeslnými výrobky a dalšími příležitostmi k vánočnímu nákupu.

Habrovanský zámek.
Habrovanský zámek povede nový šéf. Kraj chystá konkurz

 OSTATNÍ TIPY

Hodonínsko

Koncert ze střechy
KDY: 13. prosince od 17.00
KDE: YouTube, sociální sítě


V pořadí již třetí koncert připravili pro své příznivce pořadatelé z Městského kulturního střediska v Kyjově. Zahrají na něm opět místní muzikanti. Koncert mohou lidé sledovat živě na Facebooku nebo YouTube střediska a začátek je v neděli v pět hodin odpoledne. Těšit se mohou na pravou adventní náladu v pohodlí a teple domova.

Blansko

Tvořivé dílny Barvínku
KDY: 11. - 13. prosince
KDE: online www.barvinek.net
ZA KOLIK: zdarma

Spolek Barvínek pořádá v základní škole Podomí už jednadvacátým rokem adventní dílničky. Pořadatelé se rozhodli, že je nevynechají ani letos, třebaže kvůli epidemickým omezením musí celou akci přenést od online světa. „Podle našeho receptu si účastníci mohou upéct oblíbené vánočky z "kuchyňky", vyzkoušet si netradiční zvyky nebo kreativní nápady na dárky nebo výzdobu chystáme i kulturní program a charitativní akce,“ nastínili pořadatelé. Jednotlivé části dílniček budou představovat na facebookové události svého spolku.

Brno

Mint market v Brně
KDY: pátek až neděle
KDE: Brno
ZA KOLIK: dle nakoupených věcí

Obyvatelé i návštěvníci Brna mohou pořídit dárky pro své blízké na třídenním MINT Marketu, který zaplní od pátku do neděle všechna tři patra Tržnice Brno. V sobotu a v neděli pak najdou MINT Market i v areálu Mosilana Hub. Poprvé totiž budou pořadatelé mít market na dvou místech zároveň. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé designové kousky.


Vyškov

Otevřený zámek ve Slavkově
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 130/80 korun

Ještě po dva následující víkendy bude návštěvníkům přístupný zámek ve Slavkově u Brna. Prohlédnout si mohou historické sály a výstavu základní umělecké školy nazvanou Jiné světy. Vstupenky si lidé koupí on-line na webu zámku. Otevřeno je v sobotu a neděli od devíti ráno do pěti hodin odpoledne.