Festival Národy Podyjí

KDY: pátek - neděle
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: vstup volný

Vůně specialit, tóny lidových písní i nahlédnutí do minulosti přinese jednadvacátý ročník festivalu Národy Podyjí v Mikulově. Vedle ochutnávek vín a národních gastronomií pořadatelé také uvedou novou publikaci o česko-rakouské moderní historii.

Kvůli komplikacím spojeným s jarní epidemií pracovali letos pořadatelé na skromnější verzi programu, ale s o to větším zápalem. „Rozpočet máme menší, ale o to víc se zapojilo místních lidí a vzniká z toho krásná energie. Hlavní myšlenkou je poukázat na to, kolik různých národů ve zdejším kraji žije a přispět k lepšímu vzájemnému poznávání zejména prostřednictvím gastronomie a folkloru,“ řekl předsedkyně pořádajícího spolku Petra Korlaar.

Výstava Igráčků.
Tip na výstavu: Vodárna představuje slavné Igráčky

Už v pátek od půl páté odpoledne začne na náměstí vinný trh či ochutnávka pálenek a také výstava o Moravských Chorvatech. Od sobotní desáté hodiny ráno otevře jedenáct stánků, ve kterých lidé z Mikulova a jižní Moravy nabídne speciality svých národních kuchyní, od arménské přes indonéskou po srbskou .
Irské speciality bude už počtvrté nabízet Petra Caufield s manželem. „Vzájemné poznávání národů Podyjí přes kulturu a gastronomii se mi moc líbí. My budeme letos nabízet boxties, což jsou bramborové placky se sýrem cheddarem a jako novinku máme irskou kávu,“ uvedla Caufield.

Těší se i na atmosféru festivalu. „Vždycky je to tak, že všichni obejdeme všechny ostatní stánky a ochutnáme, co ostatní navařili. Loni tu byli poprvé třeba Španělé a krásně zapadli mezi ostatní. A těším se i na folklorní vystoupení. Snad proto, že jsem žila dlouho v cizině, tak miluju kroje, lidové písničky a jsem na tyto tradice hrdá,“ dodala Caufiled.
Na podiu se budou celý den střídat soubory, hlavním hudebním lákadlem od půl deváté večer Hrubá hudba rozkročená žánrově mezi jazzem a folkorem.

Kapela queenie při jednom z vystoupení v Brně.
Tip na koncert: Queenie zahrají v půli prázdnin v Mikulově

Už v pátek v pět odpoledne festival v mikulovské Galerii Konvent představí publikaci Sousedé. Česko-rakouská kniha o dějinách. V sobotu od jedenácti dopoledne pořadatelé tradičně v Mikulově a po té v Pohořelicích a Poysdorfu vzpomenou obětí národní nesnášenlivosti a položí věnce u pomníků.
Děti se mohou těšit v sobotu od půl jedné odpoledne v Oranžerii Zámecké zahrady na zábavný program a autorské čtení Přemysla Janýra z knihy Princezna z Tapiti.
V neděli festival tradičně uzavře od deseti hodin veřejná snídaně na mikulovském Náměstí.

TIPY Z BŘECLAVSKA

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska 
KDY: sobota od 09.00
KDE: Dolní Věstovice
ZA KOLIK: 200 korun

Třetí červencová sobota bude patřit putování po po vinařských stezkách Mikulovska, které je určené pro cyklisty i pěší, pro zdatné turisty i rodiny s dětmi. Pořadatelé připravili dvě trasy pro cyklisty a jednu pro pěší se zastávkami v tradičních vinařských sklípcích i u zajímavých turistických cílů.

Hody "nehody" v Jevišovice
KDY: sobota od 20.00 
KDE: Jevišovka
ZA KOLIK: 100 korun

Hodovou zábavu v areálu kulturního domu pořádá v sobotu večer Jevišovská chasa. Kvůli letošním omezením pořadatelé zrušili krojovaný průvod po vsi a dětskou zábavu, hodovou zábavu ale pořádají. Zahraje dechová hudba Hornobojané.

Hody v Šakvicích
KDY: pátek- neděle
KDE: Šakvice
ZA KOLIK: neuvedeno

Šakvické hody začnou v pátek v pět odpoledne stavěním máje, od osmi večer následuje předhodová diskotéka s DJ Mara. Večerní hodová zábava s dechovkou Sokolka ze Šakvic začne v osm večer. Nedělní program zahájí v jedenáct dopoledne hodová mše svatá, od dvou odpoledne následuje průvod a odpolední zábava se zavádkou, od čtyř začnou nástupy přespolních a hody zakončí v osm večer hodová zábava, zahraje dechová hudba Zlaťanka.


DALŠÍ TIPY

Blanensko

Sraz motorkářů Koronagang
KDY: sobota od 15.00
KDE: Voděrady
ZA KOLIK: 100 korun

Do Voděrad míří motorkáři na sraz nazvaný letos Koronagang, který bude v sobotu hostit tamní areál Pod lesem. Už ve tři odpoledne chystají účastníci srazu společnou vyjížďku. Po návratu se v pět odpoledne pustí do soutěže v pití piva na ex. Od devíti večer zahrají Ukulele Troublemakers. Večer je vstupné 100 korun.

Brno

Mendel festival
KDY: pátek - neděle
KDE: Brno, augustiniánské opatství na Starém Brně
ZA KOLIK: vstup volný

Výročí 198 let od narození Gregora Johanna Mendela oslaví lidé v Brně třídenním programem, jehož srdcem bude augustiniánské opatství na Starém Brně. Mohou se mimo jiné těšit na vědecké přednášky, koncerty, třeba kapely Bombarďák či prohlídku originálních Mendelových zápisků. U hvězdárny zase spatří model Měsíce.

Hodonínsko

Dožínky ve skanzenu
KDY: neděle od 9.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: 140 korun

Oslavu sklizně s dožínkovým průvodem i sečení obilí kosou a žacím strojem, mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy. To mohou zažít v neděli od devíti hodin ráno návštěvníci skanzenu ve Strážnici. Ochutnají čerstvě upečený chléb a koláčky z nové mouky i kvašené okurky. Dožínkový průvod předvede folklorní soubor ze Slovácka.

Projektování, stavba a do konce roku 2022 hotovo. Krajští úředníci před časem vybrali projektanta i zhotovitele stavby nové dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Machochy. Jedná se o sdružení tří firem. Odhad nákladů na vybudování moderního zázemí j
Nová léčebna za 206 milionů? Lepší zázemí pro děti i dvojnásobná kapacita

Vyškovsko

Pohádka na zámku
KDY: neděle od 15.00
KDE: Slavkov
ZA KOLIK: 50 korun

Olizovat cizí zmrzlinu, chodit tam, kde je vstup zakázán. A také pocit osamění. Děti i dospělí díky pohádce Neviditelná v parku zámku ve Slavkově u Brna zjistí, jak se žije neviditelnými lidem. Pořadatelé slibují příběh plný napětí, dobrodružství, dětského přátelství, rychlých aut, vysokých střech, větracích šachet a soubojů o dobro. Vstupné je padesát korun.

Znojemsko

Miroslavská letní slavnost
KDY: sobota od 10.00
KDE: Miroslav
ZA KOLIK: vstup volný

Místo tradičního Meruňkobraní připravili pořadatelé v Miroslavi letní slavnost. V deset hodin dopoledne začne před kulturním domem ochutnávka vín místních vinařů. O hodinu později začne módní přehlídka. V zámeckém parku bude od poledne připravený program pro děti, který nabídne show s klaunem Martinem Směřičkou, skákací hrad, malování na obličej, tetování, heliové balónky a soutěže pro děti.