Festival jídla v Pohořelicích

KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma, platí se konzumace

Vyzkoušet gastronomii hned několika kontinentů u rozmanitých food trucků a pojízdných bister mohou o víkendu návštěvníci prvního ročníku V Poho Food festu v Pohořelicích na tamním vojenském hřišti.
Organizátoři se pro první oficiální ročník rozhodli po loňské zkoušce. „Nultý ročník se nám osvědčil, proto jsme se rozhodli jít do toho letos znovu s prvním oficiálním ročníkem. Některé plány jsme sice museli kvůli covidu trochu omezit, ale i tak máme potvrzených třicet foodtrucků a dalších účastníků, kteří budou nabízet jídlo a pití. Chystáme i další doprovodný program,“ uvedl hlavní organizátor Michal Lesnek.
Rozmanitá pojízdná občerstvení a jejich obsluhy se budou návštěvníky opět snažit přesvědčit, že i v pojízdném stánku na ulici dokáží připravit zajímavé pochoutky. „Letos jezdím po festivalech méně, ale v Pohořelicích jsem byl už loni a protože to skutečně byla pohodová akce, tak se tam chystám i letos. Nabízet budeme samozřejmě naše speciality jako je tvarůžkový tataráček, trhané hovězí v medu, hovězí krk s koprovým přelivem,“ uvedl Lukáš Janota, který se do Pohořelic chystá se svým truckem To chcešš.

Vranovičtí ocenili osobnosti, které se zasadily o šíření dobrého jména.
Vranovičtí ocenili spisovatelku Zugarovou i skauta Mazucha

Naproti tomu Anna Babjáková se svým Anne's foodtruck je na cestách každý víkend. „Po festivalech jezdím pravidelně týden co týden, o Pohořelicích jsem slyšela chválu od kolegů, tak tam vyrážím poprvé taky. Mojí specialitou pocházející z Quebecku jsou poultine, což jsou domácí hranolky s omáčkou z hovězího vývaru a sýrem,“ lákala Babjáková.
Pořadatelé slibují i další zajímavé speciality. „Snažíme se, aby naše nabídka byla co nejpestřejší. Přijedou foodtrucky s nabídkou italských, španělských, asijských, mexických i amerických specialit. K ochutnání budou burgery, ale určitě nezůstane jen u nich,“ řekl Lesek.
Pořadatelé připravili i doprovodný program. „Na hudebním podiu vystoupí v sobotu pohořelický Red Sock Orchestra, v neděli bude hrát regionální kapela Hrad92,“ informoval Lesnek.
Protože v areálu hřiště je dirt park pro odvážné jezdce na BMX kolech, mohou si malí návštěvnici vyzkoušet i svoje dovednosti v sedle. „Na místě budou instruktoři i několik kol k zapůjčení,“ doplnil Lesnek.
Děti se zájmem o klidnější zábavu budou mít také několik příležitostí k vyžití. „Na místě budou dva řetízkové kolotoče a skákací hrad. Tvořivé děti mohou navštívit také halloweenský koutek, kde si vydlabou dýně,“ pokračoval Lesnek.
Pořadatelé podle jeho slov budou dbát i na zvýšenou opatrnost v souvislosti se současnou epidemickou situací. „Máme výhodu, že vojenské hřiště je rozhlehlé. Proto stánky a foodtracky rozmístíme s většími odstupy a na všechny návštěvníky budeme apelovat, aby se chovali v souladu s pravidly a byli vzájemně ohleduplní, abychom si mohli víkend na prvním V Poho festu všichni v klidu a bezpečně užít,“ zdůraznil hlavní organizátor pohořelického svátku uliční gastronomie Michal Lesnek.

Tragické byly následky požáru v bytě ve Velkých Pavlovicích. Hasiči našli mezi plameny mrtvou ženu a psa.
FOTO: Při ranním požáru bytu ve Velkých Pavlovicích zemřela žena a její pes

Tipy z Břeclavska

Festival národních kuchyní 
KDY: pátek od 12.00 do 18.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: ochutnávky zdarma

Ochutnat jídla z různých koutů světa mohou zájemci v pátek v Břeclavi. Koná se tam první ročník Festivalu národních kuchyní. Uskuteční se od 12.00 do 18.00 před tamním Domem školství na ulici 17. listopadu. Kromě ochutnávek jídel lidé uvidí i národní zvyky a vyslechnou si hudbu národních menšin. Ochutnávky jsou zdarma. Akci pořádá město Břeclav.

Zarážení hory a zábava u burčáku
KDY: sobota od 16.00
KDE: Velké Pavlovice
ZA KOLIK: 120 korun

Tradiční rituál Zarážení hory v podání ochotníků si užijí příznivci vína v sobotu ve Velkých Pavlovicích. Akce se koná jako zeštíhlená varianta zrušeného Velkopavlovického vinobraní, kvůli Covid-19. V areálu za sokolovnou si od čtyř hodin odpoledne příchozí vychutnají vína i burčák od tamních vinařů, zahraje cimbálová muzika Lašár a Kožuch – Kabát revival. Za základní vstupné zaplatí příchozí 120 korun.

Vinobraní na zámku Valtice 2020 
KDY: pátek od 16.00, sobota od 10.00
KDE: Zámek Valtice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Třetí zářijový víkend bude ve Valticích patřit Vinobraní na zámku. Uskuteční se od pátku do soboty. Příchozí ochutnají vína od malých vinařů, ale také oranžová a naturální vína, vína VOC Valtice a lichtenštejnská vína. Na nádvoří zahrají cimbálové muziky Starobřeclavská, Otazník, Osminka, Kapuráci i DUR. Kromě nabízených pokrmů si lidé vychutnají i speciality Zámecké čokoládovny. Vstupné na akci je zdarma, návštěvníci platí jen platí jednotlivé degustace nebo konzumované vzorky či pokrmy.

Lázeňské vinobraní 
KDY: sobota od 12.00
KDE: Lázně Lednice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Na víno, ale také jarmark, program pro dospělé i děti, ohřívané lázeňské oplatky i na ukázku procedur láká Lázeňské vinobraní v Lednici. Začíná v sobotu v poledne na lázeňské kolonádě. Pobaví třeba Jiří Helán a Hanka Cvrkalová s kapelou, děti čeká divadlo.

Zahrada na podzim
Výzva: Vaše krásná zahrada v podzimu

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Pivní pouť
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černá Hora
ZA KOLIK: 350 korun

Tradiční Pivní pouť chystají na sobotu pořadatelé v Černé Hoře na Blanensku. Areál pivovaru bude otevřený od jedné hodiny odpoledne, ve dvě zahraje oblíbená kapela No Name, po nich vystoupí revival Pink Floyd – Distant Bells, Doktor PP a po sedmé večer hudební program uzavřou Support Lesbiens, vstupné na místě je 350 korun, kapacita akce je tisíc lidí.

Hodonínsko

Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě  
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota, Salaš Travičná
ZA KOLIK: 40 korun

Oslavu stromu oskoruše s jeho plody v různém zpracování, ale i folklor si užijí návštěvníci Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě. Začíná v sobotu od jedné hodiny na Salaši Travičná. Lidé se mohou těšit na košt pálenek z oskoruší, výstavu ovoce, poradnu a prodej stromků oskoruší, soutěže a hry, shánění ovcí i projížďky na koních. Hrát bude Savana a Fčeličky. Za vstupné zaplatí návštěvníci 40 korun. 

Vyškovsko

Drakiáda na letišti  
KDY: sobota od 10.00
KDE: Vyškov, letiště Marchanice
ZA KOLIK: zdarma

Užít si sobotu plnou zábavy a na čerstvém vzduchu mohou rodiny s dětmi ve Vyškově na letišti Marchanice. Díky dílničce brněnského Technického muzea si děti vyrobí draka a zapojí se do soutěže. Zájemci si prohlédnou letadla Aeroklubu Vyškov nebo navštíví Letecké Muzeum. Chybět nebudou ani ukázky techniky armády, policie a hasičů. Odvážlivci si mohou vyzkoušet let na kluzácích a motorových letadlech. Začátek je v deset hodin dopoledne, vstupné se neplatí.

Znojemsko

Oslava 800 let Mašůvek
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hluboké Mašůvky
ZA KOLIK: zdarma

Výročí 800 let od první písemné zmínky si v sobotu připomenou lidé v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku. V deset hodin ráno začne slavnostní mše, v jedenáct následuje odhalení zvoničky na náměstí. Hlavní program oslav začne ve dvě hodiny odpoledne, ve čtyři následuje zasazení pamětního stromu, v pět zazpívá v kostele znojemský sbor Carmina Clara a v osm začne zábava se skupinou Bagr a Michalem Šafratou na Mariánském náměstí.

Brněnsko

Eurobikefest 
KDY: do neděle
KDE: Pasohlávky
ZA KOLIK: 950 korun

Festival Eurobikefest mohou navštívit zájemci v Pasohlávkách. V ATC Merkur potrvá až do neděle. Kromě motorek si účastníci užijí kaskadérská vystoupení, freestyle motocross, wakeboard show, vyhlídkové plavby s degustacemi, lety vrtulníkem i oblíbený Zombie run. Na dvou pódiích zahrají mimo jiné Doga, Rybičky 48, AC/DC Tribute, Alkehol či Tanja. Vstupné je 950 korun.