Jižní Morava – Víkend plný setkávání, vína i recese si užijí lidé na jihu Moravy. Zavítat mohou na třídenní Slavnosti města Mikulov. Lákat bude jarmark, vystoupení dětí i koncerty kapel nejrůznějších žánrů. „Zahrají For People, Jazzpetit Q, Fleksible, Fast Food Orchestra a sobotní hudební večer zakončí kapela The Gardeners,“ pozvala návštěvníky Petra Eliášová, ředitelka pořádající společnosti Mikulovská rozvojová. Program není soustředěný jen do centra města, ale i do ostatních míst. Na Lormově náměstí bude připravený Fler market, obrázkové divadlo pro děti. Na sídlišti si lidé užijí promítání pod širým nebem a živo bude i v zámeckém parku. Program začíná v sobotu i neděli v deset dopoledne, v pátek v pět odpoledne. Milovníci vína se mohou vydat do Moravské Nové Vsi na oblíbenou akci Moravská v růžovém. Zahraje cimbálová muzika Husaři a nebude chybět ani soutěž o nejvtipnější úbor v růžové barvě. Víno začnou nalévat v pravé poledne.Za vínem i folklorem zve návštěvníky Jaro na Kyjovsku. To nejlepší nabídnou o víkendu lidem sklepy v Kyjově, Miloticích, Vlkoši, Bzenci a Vracově. „Vinaři nabídnou přes tři sta padesát vzorků k ochutnání, jejich seznam je zveřejněný na festivalovém webu. Doporučujeme návštěvníkům udělat si předvýběr už doma a rozmyslet si, které sklepy nesmí vynechat. Stihnout za víkend všech sedmadvacet sklepů vyžaduje dobrou domácí přípravu,“ doporučil za pořadatele Juraj Flamik. Vstupenka na místě přijde na 1 190 korun. Akce je součástí Festivalu otevřených sklepů.

Manželé Drtílkovi převzali v Hlohovci farmu po Klářině zemřelém otci. Na památku po něm ji pojmenovali Spěvákova farma.
Žijí příběh filmových Bobulí. Přijeli si jen pro koťata, teď farmaří v Hlohovci

Kdo oceňuje vtip a příjemnou sousedskou zábavu, neměl by si nechat ujít tradiční recesistický cyklistický závod O dušu v Charvátské Nové Vsi. Závod starých kol s pevným převodem se uskuteční v sobotu od dvou hodin odpoledne, start je u hostince U Buvola. Aktivní účastníci musí projít registrací, kterou pořadatelé naplánovali v pravé poledne. Trasa povede Charvatskou Novou Vsí, Poštornou, Valticemi, Lednicí a zpět do Charvatské Nové Vsi. Závodníci, kteří si ze sebe umí udělat legraci, rádi vyrazí v nápaditém kostýmu. V sedm hodin večer se na nádvoří sokolovny uskuteční zábava se skupinou The Teachers.

Břeclavsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Novosedly
ZA KOLIK: 850 korun

Čtrnáct sklepů otevřou v sobotu pro milovníky dobrých vín vinaři v Novosedlech na Mikulovsku. Vedle nejméně osmdesáti vybraných vzorků vín se mohou návštěvníci v jednotlivých sklepech těšit na různá gastronomická lákadla a vystoupení několika kapel. U každého sklepa se zastaví mužácký sbor Pozdní sběr. Vstupné je 850 korun a zahrnuje mimo jiné kupony na nákup vín v hodnotě 500 korun. 

Zámecký košt
KDY: sobota od 16.30
KDE: Valtice
ZA KOLIK: 600 korun
Všichni milovníci moravských vín mohou zavítat v sobotu do Valtic. Koná se zde totiž Zámecký košt vín, který je součástí akce S vínem pěšky i na kole. Připravená bude ochutnávka vín z ročníků 2017 a 2018 z produkce rodinného vinařství Château Valtice a Vinařství Kovacs Novosedly. Začátek je o půl páté pro ty, kdo si chtějí užít kompletní program večera s řízenou degustací. Vstupné je šest set korun. Kdo přijde pouze na „skleničku“ zaplatí sto padesát korun.

Mikulovská svozová společnost odstartovala mytí a dezinfekci nádob určených na plasty, směsný komunální či bioodpad.
Myčka popelnic: za směnu až 200 nádob. Podívejte se, jak funguje

Putování po vinici za VOC víny
KDY: sobota, 10.00 - 16.00
KDE: Velké Pavlovice

Procházku vinicemi s ochutnávkou VOC vín nabízí v sobotu pořadatelé ve Velkých Pavlovicích. Putování se koná ve viniční trati Nadzahrady s výhledy okolo rozhledny Slunečná ve Velkých Pavlovicích. Vstupné je 850 korun a zahrnuje kupony na nákup vín za 300 korun.

Tour de sklep Popice
Kdy: sobota od 12.00 do 19.00
Kde: Popice

Třináctý ročník oblíbené Tour de sklep nabídnou v sobotu vinaři v Popicích na Břeclavsku. Kvůli epidemickým omezením museli vinaři přesunout akci z února. Otevřou třináct sklepů, odpoledne bude mezi sklepy zpívat popický mužácký sbor. Vstupné 500 korun zahrnuje mimo jiné dva kupony na nákup vín po sedmdesáti korunách.

 

Tradiční babské hody
Kdy: sobota od 19.00
Kde: Starovice
Spolek starovických bab chystá na sobotní večer ve Starovicích na Břeclavsku tradiční babské hody. Začnou v sedm hodin večer v areálu Myslivny. K poslechu a dobré náladě bude hrát dechová hudba Lácaranka. Vstupné je 120 korun, pořadatelé žádají návštěvníky, aby dodržovali platná epidemická opatření pro venkovní společenské akce.

Krojované hody
Kdy: sobota od 7.30 a neděle od 14.00
Kde: Kobylí

Lidé v Kobylí na Břeclavsku si užijí dvoudenní hodové zábavy. V sobotu ve tři hodiny projde průvod ze sokolské zahrady do Zmole, hrát bude dechová hudba Zlaťanka. V neděli půjde ve dvě hodiny odpoledne další průvod, hrát bude dechová hudba Lácaranka. U kostela se připojí krojovaná děvčata a u místního muzea pak děti.

Vstup do lomu na Janičově vrchu v Mikulově je od úterý regulovaný. Najednou tam smí maximálně sto lidí. Omezení platí do poloviny září.
Koupání v mikulovském lomu opět za peníze: třicítka lidí a patnáctistupňová voda

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Kultura pod hvězdami
KDY: pátek až neděle od 20.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: od 290 korun

Tři výpravná koncertní provedení tří slavných muzikálů chystají na víkend pořadatelé v Boskovicích. Turné Kultura pod hvězdami se tam zastaví s představeními Děti ráje, Čas růží a Dracula. Vystoupí Sagvan Tofi, Daniel Hůlka a další známí zpěváci a zpěvačky.

Jarmark na Novém hradě
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Adamov
ZA KOLIK: zdarma
Jarmark plný jídla, pití a tradičních lidových řemesel chystají na tuto sobotu a neděli pořadatelé na Novém hradě. Od deseti hodin ráno do pěti hodin odpoledne bude po oba dny otevřený šenk s pivem, limonádou a teplou či studenou medovinou. Prodejci ve stáncích nabídnou k zakoupení originální zboží. Vstup je zdarma.

Setkání trabatů
KDY: sobota, 14.00 - 16.00
KDE: Blansko, parkoviště u úřadu práce

Třináctý ročník setkání majitelů a milovníků kultovních východoněmeckých aut s dvojtaktními motory. Přehlídku letošních účastníků návštěvníci uvidí pravděpodobně na parkovišti u úřadu práce, pokud si okolnosti vynutí změnu, najdou návštěvníci na místě upozrnění, kam se mají přesunout.

Třeťáci vyrazili poznávat Pálavu.
Pavlovičtí třeťáci vyrazili poznávat Pálavu. Potkali motýly i templáře

Brněnsko

Burger Street festival 
KDY: od pátku do neděle od 10.00
KDE: Galerie Vaňkovka, Brno
ZA KOLIK: dle konzumace

O víkendu zavítají do Brna food trucky s nabídkou gastronomických pochoutek. Vaňkovka zažije Burger Street Festival. Návštěvníci budou moci ochutnat jídlo z domácí i světové kuchyně, sladkosti, míchané nápoje a pivní speciály. V pátek a sobotu bude otevřeno od deseti hodin dopoledne do deseti do večera, v neděli do osmi.

Ochutnávka malých pivovarů
KDY: pátek až neděle, od 13.00
KDE: Brno, Zelný trh
ZA KOLIK: dle konzumace

Ochutnávku malých pivovarů na brněnském Zelném trhu si lidé užijí od pátku do neděle. Pořadatelé upozorňují na dodržování všech nutných opatření a slibují příjemnou atmosféru v centru Brna.

Mint market
KDY: sobota od 10.00
KDE: Brno, Tržnice Zelný trh

Tři patra budovy Tržnice Brno na Zelném trhu budou opět naplněná designem, módou, doplňky, kabelkami, bio kosmetikou či papírenským zbožím. Kdo má zájem o letní edici MINT Marketu Brno, měl by si v diáři poznačit sobotní datum. Svým nákupem mohou zájemci podpořit české designéry mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne.

Ve Starovicích kladou důraz na péči o životní prostředí.
Starovičtí obnovují zeleň. Přibyly střemchy, kdoule i duby

Den otců ve VIDA!
KDY: neděle od 10.00
KDE: VIDA! science centrum, Brno

Otcové rodin mohou oslavit svůj den v zábavním vědeckém parku VIDA! Čekají je exponáty uvnitř science centra i v nově otevřené venkovní expozici. Těšit se mohou na pokusy i vyrábění. Na Den otců mají tátové a dědové v doprovodu platících dětí vstup zdarma. Vstupenky do expozice lze koupit v den návštěvy na pokladně nebo s předstihem on-line.

Hodonínsko

Lužická míle
KDY: sobota od 13.00
KDE: Lužice

Milovníci letních sportů se mohou již sobotu těšit na sedmý ročník veřejných plaveckých závodů Lužická míle. V lužickém areálu Cihelna budou moci poměřit své síly malí i velcí plavci. Nejmladší kategorie dětí do jedenácti let může plavat nejkratší úsek padesát metrů s rodiči a pomůckami. Sportovci si mohou vybrat trať dlouhou 400, 800 a 1 600 metrů. Registrovat se mohou od jedné hodiny odpolední. Zaslouženou odměnou za sportovní výkon bude večerní rockový koncert.

Letecký pohled na Nové Mlýny.
Záchrana kitera a lidí z jachty: hasiči měli na Novomlýnské nádrži napilno

Letní scéna a Blešák
KDY: od pátku do neděle
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

V centru Hodonína bude o víkendu živo. V pátek v sedm hodin večer vystoupí na Letní scéně Anežka Binková, v sobotu od devíti ráno se koná na Masarykově náměstí Blešák a v neděli koncertují Fat Kat. Začátek je v sedm večer.

Vyškovsko

Křižanovická mňamka
KDY: sobota od 8.00
KDE: Křižanovice u Bučovic
ZA KOLIK: 150 korun

Vůně grilovaného masa potěší gurmány v sobotu v Křižanovicích u Bučovic. Na tamním fotbalovém hřišti se koná již třetí ročník Křižanovické mňamky. Klání začne v osm hodin ráno, příchozí mohou po zaplacení vstupného 150 korun ochutnávat výrobky od všech soutěžících. Šťavnaté vzorky masa budou k ochutnání v poledne. Akci hudebně doprovodí skupina SMP+ ze Slavkova u Brna.

Cyklovyjížďka
KDY: sobota od 9.00
KDE: Ivanovice na Hané

V sobotu v devět hodin ráno startuje cyklovyjížďka z hřiště Rozvíz v Ivanovicích na Hané. Účastníci mají na výběr trasy o délce sedm, patnáct, pětadvacet, pětačtyřicet a šedesát kilometrů. Pořadatelé slibují v cíli bohaté občerstvení včetně grilovaných makrel.

Znojemsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Chvalovice

Do otevřených sklepů lákají v sobotu vinaři návštěvníky ve Chvalovicích. K ochutnání budou vína od více než dvou desítek zdejších vinařů.Zajištěná je bezplatná autobusová doprava ze znojemského autobusové nádraží a zpět. Zahrají cimbálové muziky Antonína Stehlíka Znojmo, Podluží Lanžhot, Varmuža Svatobořice-Mistřín, CM Kapura Valtice a Mužský sbor Žarošané. Začátek je v deset hodin dopoledne.

Cyklisté vyrazili na slavnostní otevření LIchtenštejnských stezek.
Cyklisté se dočkali. Vyrazili otevřít Lichtenštejnské stezky. Podívejte se

Hudba na vinicích - Tomáš Klus
KDY: sobota od 18.00
KDE: Dobšice, Lahofer
ZA KOLIK: 490 korun

Druhý ročník koncertů mezi vinohrady pokračuje v sobotu na Znojemsku. Na turné Hudba na vinicích vystoupí v areálu vinařství Lahofer písničkář Tomáš Klus. V sérii koncertů v Dobšicích bude pokračovat kapela Jelen, která dorazí 1. července a Michal Hrůza 2. července. Informace o vstupenkách a dalších koncertech najdou zájemci na hudbanavinicich.cz.