Světový den zvířat v Zoo

KDY: sobota a neděle
KDE: Zoo v Brně, Hodoníně a Zoopark ve Vyškově
ZA KOLIK: běžné vstupné

Pokud to dovolí počasí a vládní nařízení, rozloučí se trojice jihomoravských zoologických zahrad s létem a hlavní návštěvnickou sezonou programy u příležitosti Světového dne zvířat. Pořadatelé akce chystají venku a často v omezeném rozsahu oproti minulým letům, přesto návštěvníky žádají, aby sledovali weby a sociální sítě zahrad pro aktuální informace o možných organizačních změnách na poslední chvíli.
Už v sobotu chystá svou oslavu dne zvířat Zoopark ve Vyškově. „Oproti jiným letům jsme letošní program přestěhovali z Hanáckého statku do venkovních prostor v jeho blízkosti. Program je zaměřený zejména na děti, chystáme různé hry a další aktivity, podle toho, co dovolí počasí a platná opatření,“ řekla mluvčí zooparku Michaela Malcherová. Program začne v půl třetí odpoledne.
Návštěvníci se mohou také podívat na některé nové přírůstky ve výbězích. „K nejnovějším patří samička skotu watussi, která se narodila devátého září a návštěvníci už ji mohou vidět ve výběhu,“ připomněla Malcherová.
V Babiččině koutku si zase děti mohou hravou formou vyzkoušet, jak těžká bývala práce na statku. „Máme tam nový koutek statkáře s maličkými lopatami, hráběmi a kolečky, kde si děti mohou vyzkoušet jaké to třeba bylo poklízet ve stájích a podobně,“ dodala mluvčí.

Zahrada na podzim
Výzva: Vaše krásná zahrada v podzimu

Návštěvníky láká i brněnská Zoo. „V sobotu nabídneme návštěvníkům, kteří přinesou vysloužilý malý domácí elektrospotřebič, dětskou vstupenku zdarma. V neděli máme u příležitosti Světového dne zvířat speciální cenu vstupného pro návštěvníky se zvířecím jménem, zaplatí jen dvacet korun,“ informoval mluvčí Zoo Michal Vaňáč. Nedělní procházku návštěvníků zpestří naučná stezka. „Bude se týkat ochrany zvířat ve volné přírodě a odpovědi na otázky z letáčku budou návštěvníci hledat u různých zastavení v areálu,“ nastínil mluvčí. Štědří příchozí mohou také zvířatům přinést k svátku něco na přilepšení „Uvítáme, když ochotní návštěvníci u služební vrátnice zanechají dýně, kaštany či žaludy, které poslouží k obohacení stravy zvířat i pro jejich zábavu,“ dodal Vaňáč.
Zejména tři komentovaná krmení chystá na nedělí odpoledne Zoo v Hodoníně. „Mezi druhou a třetí odpoledne budou krmení u rysů, vlků a jaguárů. Představíme také program záchrany usurijských tygrů. Další program závisí na počasí a opatřeních,“ uvedla mluvčí hodonínské Zoo Marie Blahová. Jak dodala, návštěvníci budou mít navíc i první příležitost podívat se na nedávno narozená lví čtyřčata.

Jilm je posledním pozůstatkem parku, který byl v prostoru mezi dnešním vyškovským gymnáziem a zahradou dnes už neexistujícího Německého domu.
Bude lednický Hugo Stromem roku? Hlasovat lze až do 11. října

Tipy z Břeclavska

Vinobraní ve Valticích
KDY: sobota od 14.00
KDE: Valtice, areál vinařství Chateau Valtice
ZA KOLIK: 200 korun

Ochutnávku mladých a perlivých vín, sektu a burčáků, folklor a hudbu i prohlídky historického Křížového sklepa a chrámu vína pod Vinařskou stodolou si užijí účastníci Vinobraní ve Valticích v areálu vinařství Chateau Valtice v sobotu od dvou hodin odpoledne. Vystoupí Výběr z bobulí, zahraje Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou, Princess Queen Revival, Lucie Revival nebo The Teachers. Vstupenky si mohou příchozí koupit přímo na místě a zaplatí za ně dvě stě korun

Týden architektury
KDY: do středy 7. října, od 16.00
KDE: Cyklosféra, Břeclav
ZA KOLIK: neuvedeno

Celý týden mohou vstřebávat zajímavosti příznivci architektury v Břeclavi. Šňůru přednášek si tam ke Dni architektury užijí od čtvrtka až do středy na Cyklosféře. Libor Foukal poví o zámku a podzámčí, Vojtěch Lekeš o pěší zóně, Michal Uher se vydá na vycházku.

Nova Cup Mikulov
KDY: sobota od 9.00
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: startovné 700 korun

Šlápnout do pedálů a protáhnout si tělo v krajině vinohradů v okolí Mikulova mohou zájemci v sobotu na závodu seriálu horských kol Nova Cup Mikulov. Startuje v devět hodin ráno v areálu Amfiteátru pod Turoldem. Zúčastnit se mohou děti, dospělí i handicapovaní. Dospělí startují z náměstí od sousoší Nejsvětější trojice, vybrat si mohou trasy v délce 55 a 33 kilometrů. Dětské závody začínají v poledne a uskuteční se přímo v Amfiteátru. Startovné je 700 korun.

Výstava Mercedesů
KDY: sobota 12.00 až 14.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: neuvedeno

Příznivci třícípé hvězdy, jedné z nejslavnějších automobilových značek světa, si přijdou na své na výstavě historických i soudobých vozidel Mercedes – Benz v Břeclavi. Obdivovat je mohou v sobotu od dvanácti do dvou hodin odpoledne v areálu Zimního stadionu Tereza Břeclav pod zámkem.

Bleší trh
KDY: sobota od 10.00 do 16.00
KDE: Moravská Nová Ves
ZA KOLIK: vstup volný

Porcelánové nádobí, hrnce, lavóry, knihy, nářadí, květiny i kroje nakoupí zájemci v sobotu na charitativním Bleším trhu v Moravské Nové Vsi. Pořádá ho Jihomoravská komunitní nadace Zlaty Maděřičové v zahradě Pod Kostelem 972 od deseti hodin dopoledne.

Dýňobraní
Výzva: Vypěstovali jste obří dýni či cuketu? Pošlete nám fotky svých výpěstků

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Křtinská padesátka  
KDY: pátek od 20.00, sobota mezi 7.00 a 10.00
KDE: Křtiny
ZA KOLIK: neuvedeno

Ze Křtin na Blanensku vyrazí v pátek večer a v sobotu dopoledne účastníci tradičního pochodu Křtinská padesátka. Jubilejní třicátý ročník bude oproti předchozím značně odlišný. Pochod startuje od Hospůdky Eden. Na stokilometrovou trasu vyjdou účastníci už v pátek v osm večer. Na ostatní v sobotu od sedmi do deseti dopoledne. Na startu nebudou organizátoři, účastníci mají dodržovat stanovená opatření. 

Hodonínsko

Filmový festival Kyjograf  
KDY: pátek od 19.00 až neděle
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: 350 a 550 korun

Filmy a koncerty, besedy, tvořivé dílny nejenom pro děti, hudbu, kávu, drinky i víno a skvělou atmosféru slibuje Filmový festival Kyjograf. S podtitulem Mnoho tváří českého filmu startuje v pátek v sedm hodin večer v Kině Panorama, potrvá do nedělní noci. Lidé uvidí třeba film Krajina ve stínu, který do Kyjova doprovodí režisér Bohdan Sláma, či Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Cena akreditace je 550 korun s koncerty a 350 korun jen na filmy bez koncertů.

Vyškovsko

Africké trhy
KDY: sobota od 9.00
KDE: Masarykovo náměstí, Vyškov
ZA KOLIK: vstup zdarma

Vychutnat si Afriku všemi smysly mohou lidé v sobotu ve Vyškově na Masarykově náměstí. Africké trhy se tam budou konat vůbec poprvé. Příchozí ochutnají to nejmáslovější avokádo, čerstvé banány či ananas, přivoní si k exotickému koření a zjistí, jak skvěle chutnají kakaové boby nebo čokoláda. K dostání bude i sušené ovoce nebo káva. Prodejci začnou nabízet své zboží v devět hodin dopoledne.

Znojemsko

Posezení u vatry
KDY: sobota od 19.00
KDE: Jevišovice
ZA KOLIK: zdarma

Odložené posezení chystají na sobotu pořadatelé v Jevišovicích. Sraz účastníků je v půl osmé večer na hasičském hřišti v Černínské ulici. O čtvrt hodiny později následuje zapálení vatry a v osm ohňostroj.

Brněnsko

Draci nad Žabinami  
KDY: sobota od 15.00 
KDE: Brno-Žabovřesky, Palackého vrch 
ZA KOLIK: zdarma

Drakiádu si užijí děti i dospělí na akci v brněnských Žabovřeskách. Na tamním Palackého vrchu je v sobotu od tří hodin odpoledne čeká tradiční akce Draci nad Žabinami. Kromě samotného pouštění draků, ať už doma vyrobených nebo koupených v obchodě, si děti užijí i řadu zábavných úkolů, při jejichž plnění se promění v udatné rytíře. V pět hodin odpoledne vše završí divadlo. Vstup je zdarma.