Na jižní Moravě mohou turisté vybírat z mnoha různých rozhleden. V době přísných epidemických omezení musí dbát platných opatření a ověřit si, zda je rozhledna volně přístupná.

TŘINÁCT PATER. Dvě stě osm schodů musí vystoupat návštěvníci rozhledny Holedná postavené ve stejnojmenné oboře u brněnského Jundrova. „Na oboru a Brno shlédnou z plošiny ve výšce čtyřiatřiceti metrů. Taková výška už je dostatečná na to, aby výhled na město i život v oboře neohrozily koruny stromů,“ uvedl ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba. Je to elegantní kovová rozhledna a patří k těm, kde se zejména o víkendu mohou tvořit davy.

OD PÁLAVY K ALPÁM. Cyklostezka malebným krajem dovede výletníky k rozhledně Maják mezi Přítluky, Zaječí a Rakvicemi na Břeclavsku. K rozhledu do širokého kraje návštěvníci musí vystoupat po sto pěti schodech. Za pěkného počasí se jim pak otevře rozhled od Pálavy k Alpám. „V létě se dá k rozhledně dojet na kole, ale v zimních měsících se tam chodíme projít, když do Zaječí jedeme k našemu oblíbenému vinaři pro víno,“ přiblížil místo svých vycházek Petr Kadlec z Mikulova. Zajímavé rozhledy nabízí také vyhlídková stezka na Kobylím vrchu u Kobylí. Díky pětašedesát metrů dlouhé nakloněné rovině nahrazující schody je snáz přístupná pro lidi s omezením pohybu.

Brno, hlavní nádraží. Ilustrační foto
Odbočka Rajhrad: na trati Brno - Břeclav projede více vlaků, vysoutěžili firmu

TĚŽNÍ VĚŽ I TRIANGL. Originální tvary lákají vedle dechberoucích výhledů milovníky rozhleden na Hodonínsku. Například Návrší Vyšicko tři kilometry od Mutěnic připomíná svým provedením triangl. A o návštěvníky nemá dvanáct metrů vysoká dřevěná konstrukce nouzi. „Postavili jsme ji kvůli turistům, kteří navštěvují místní vinné sklípky. Má úspěch. Vinaři, kteří pracují poblíž, tam každou hodinu vídají návštěvníky,“ pochvaloval si starosta Mutěnic Dušan Horák. Pozinkovaná třicetimetrová železná rozhledna se tyčí nedaleko Nového Poddvorova v lokalitě Na Podluží. „Připomíná naftovou těžní věž a když svítí slunce vypadá jako ze zlata,“ popsal Jan Křivánek z Hodonína. Vidět je z ní do rakouského příhraničí, Malých Karpat, slovenské i české část Bílých Karpat, na Chřiby, Pálavu, a do Lednicko-Valtického areálu.

MORAVSKÝ ŘÍP. Nečekaný výhled nabídne návštěvníkům poměrně malá devítimetrová věž rozhledny na Malém Chlumu u Obory na Blanensku. Z kopce, kterému se také říká Moravský Říp, je za dobrých rozhledových podmínek vidět například Praděd, Králický Sněžník nebo Orlické hory. Návštěvníci si oblíbili i další z menších rozhleden ve Spešově. „Stojí přímo u naučné stezky a je z ní vidět od Obory až po Blansko, hlavně na údolí řeky Svitavy. Je malá, ale výhled z ní je hezký,“ shrnula Helena Ondráčková z Blanska

ROZHLED ZA KAŽDÉHO POČASÍ.  Železná rozhledna na Chocholíku u Drnovic na Vyškovsku má šestadvacet metrů a sto čtyřiačtyřicet schodů. „Je tam krásný výhled na Drahanskou vrchovinu. I přes mlžný opar byly vidět i Pálavské vrchy,“ hodnotil výlet na rozhlednu Jakub Maša z Vyškova. Doporučuje jej i ostatním místním lidem či turistům.

Ilustrační foto
Slovní hodnocení na Břeclavsku prohrálo: žáky někde čeká vysvědčení na vrátnici

Další tipy z Břeclavska

Kravihorská turistická stezka
Kdy: bez omezení
Kde: Bořetice
Za kolik: zdarma
I v zimě stojí za procházku okolí Bořetic. Inspirací může být naučná stezka vedoucí po vinařské Kravihorské republice. Námaha spojená se stoupáním na nejvyšší místo v přírodní rezervaci Záznamník odmění výhledem mezi zasněžené vinohrady a do širokého okolí. Trasa dvanáctikilometrového výšlapu zavede také k památné oskeruši v Němčičkách. Podrobnosti o trase najdou zájemci na webu Bořetic.

Židovská Břeclav
Kdy: bez omezení
Kde: Břeclav
Kdykoliv: zdarma
Vycházkou s tajenkou po stopách historie židovské komunity v Břeclavi provede šifrovací hra připravená městským muzeem. Podklady najdou zájemci na webu muzea. Hra je provede Břeclaví v bouřlivých dobách průmyslové revoluce v druhé polovině devatenáctého století. Hráči musí najít deset cedulek, které jim pomohou vyluštit pět šifer.

Přednášky online
Kdy: bez omezení
Kde: online
Za kolik: zdarma
Příběhy válečných letců, pohledy do každodenního života za okupace nebo připomínku dob, kdy Břeclavskem otřásaly boje při přechodu fronty, nabízí série přednášek o historii druhé světové války na Břeclavsku. Připravila je břeclavská knihovna k výročí konce války a nabízí je na svém kanálu na YouTube.

Petr Sedláček, recepční
ANKETA: Jak se žije ve Strachotíně? Krásné prostředí i ves, ale málo služeb

Další tipy z regionů

Tipy z Brněnska

Do Brna široká cesta
Kdy: bez omezení
Kde: web Moravského zemského muzea
Za kolik: zdarma
Kde se lidé dozvídali horké novinky, když ještě nebyly noviny? V kramářských písních. O co se jednalo, a jaké zajímavosti se s kramářskými písněmi pojily, se lidé dozví na výstavě Moravského zemského muzea Do Brna široká cesta. Než se lidé do ní podívají naživo, mají možnost si na webu muzea užít alespoň videoprohlídku.

Sedmikrásky nad Brnem
Kdy: neděle od 20.00
Kde: oficiální profily Hvězdárny a planetária Brno na Facebooku a YouTube
Za kolik: zdarma
 Co se aktuálně děje na brněnském nebi se lidé dozví v dalším dílu pořadu brněnské hvězdárny Sedmikrásky nad Brnem. Ředitel hvězdárny Jiří Dušek a moderátor Jiří Kokmotos za zhruba hodinu posluchače opět vezmou na poutavou cestu vesmírem.

Prvňáci ze Slovácké v Břeclavi se radují z vysvědčení na archivním snímku.
Jaképak bude vysvědčení? Pochlubte se a vzpomínejte!

Tipy z Blanenska

Bolest a sláva
Kdy: sobota od 20.30
Kde: online
Za kolik: 100 korun
Snímek Bolest a sláva předního španělského režiséra Pedra Almodóvara nabídne v sobotu projekt Moje kino online. Vypráví příběh slavného fimového tvůrce, který zápasí s tvůrčí i životní vyprahlostí a obrací se proto do vzpomínek na první lásky a první filmařské úspěchy. Vstupenky si diváci mohou koupit na webu boskovického či blanenského kina.

Tipy z Hodonínska

Hledačka ve Veselí
Kdy: bez omezení
Kde: Veselí nad Moravou
Poznat město i jeho okolí mohou všichni zájemci, kteří se rozhodnou zapojit do hry ve Veselí nad Moravou. Veršovaná hledačka o veselské veverce je totiž zavede na zajímavá místa. Začátek je u Turistického informačního centra Veselska – Panský dvůr, kde se také mohou úspěšní luštitelé těšit na odměnu. Předtím ale musí na deseti zastaveních vyluštit tajenku a složit z označených písmen hledané slovo.

Tipy z Vyškovska

Koncert Josefa Čápa
Kdy: pátek od 19.00
Kde: Facebook Městského kulturního střediska, Vyškov
Koncert online zorganizují v pátek pořadatelé ve vyškovském Besedním domě. Vystoupí na něm populární místní folkař Josef Čáp. Živý přenos je zajištěný online od páteční sedmé hodiny večerní. Josef pro tuto akci plánuje napsat novou píseň, ze staršího repertoáru zazní písně Slepý vrátný a Jindrovi, která je věnována zesnulému členovi kapely Šagali.

Tipy ze Znojemska

Za železnou oponou
Kdy: bez omezení
Kde: Čížov
Za kolik: zdarma
Neslavnou historií železné opony u Čížova provede výletníky hledací hra zaměřená na stopy člověka v krajině. Podklady najdou zájemci na webu questing.cz. Hra je provede desítkou zastavení od Čížova do blízkosti Hardeggské vyhlídky.