Pálavské vinobraní
KDY: pátek od 16.30 do neděle 18.00
KDE: náměstí, ulice, zámek, park, amfiteátr a restaurace, Mikulov
ZA KOLIK: 700 korun třídenní permanentka na místě

V pořadí už 72. ročník největší akce roku láká na šest hudebních scén. „V pátek se v amfiteátru představí třeba kapela Mirai, Ewa Farna nebo teď už domácí David Koller. Na pódiích v sobotu zahrají Miro Žbirka, Hradišťan, Support Lesbiens nebo Tata Bojs. A v historickém průvodu se objeví po boku krále Václava IV. jako královna Chantal Poullain,“ láká do Mikulova Petra Eliášová, ředitelka pořádající agentury Mikulovská rozvojová.

Lidé vytvoří i speciální kroj

Organizátoři letos připravili pro návštěvníky několik novinek. Mezi nejzajímavější patří například panelová diskuse s vinařskými odborníky s názvem Cesta vína naším životem. „Pro zájemce se uskuteční v sobotu odpoledne na zámku v Gajdošově sále. Moderátor Libor Nazarčuk tam bude zpovídat odborníky, mezi něž patří psychiatr, ekonom, enolog i vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství na Mendelu v Lednici Mojmír Baroň a další,“ zve k účasti Dominik Ryšánek z pořádající agentury.

Novinkou letošních oslav je také klidnější gastro zóna plná foodtrucků. Hladoví hosté je najdou v ulici Alfonse Muchy. Ekology potěší vratné kelímky, klasiky zase víno nalévané do skleniček. Příznivcům techniky je k dispozici mobilní aplikace Pálavské vinobraní i wifi síť zdarma.

Kreativní jedinci si přijdou na své zase při tvorbě originálního kroje Pálavského vinobraní. „Do práce se mohou pustit na východní terase mikulovského zámku v sobotu od jedenácti hodin dopoledne s Vendulou Pucharovou Kramářovou, zakladatelkou módní značky Pecka Fashion,“ upozorňuje Ryšánek.

V pátek a sobotu bude pro všechny návštěvníky k dispozici kyvadlová doprava zdarma, která bude rozvážet cestující do frekventovaných míst po celém městě. „Posílené bude i spojení s okolními obcemi, kde je řada hostů vinobraní ubytovaná,“ podotýká ředitelka vinobraní Eliášová.

Pro auta bude totiž po dobu vinobraní část centra uzavřena. Řidiči mohou parkovat na čtyřech záchytných parkovištích v okolí.

Putování za burčákem po Modrých Horách
KDY: sobota od 9.00
KDE: Mikroregion Modré Hory: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Vrbice
ZA KOLIK: 180 korun

Putování za burčákem láká do Modrých Hor v sobotu. Akce začne v devět hodin ráno u rozhledny Slunečná ve Velkých Pavlovicích. Pěší i cyklisty čeká trasa mezi vinicemi přes Němčičky, Bořetice, Kobylí až po Vrbici. Tam na ně v lokalitě sklepů Stráž čeká rituál zarážení hory i losování o ceny. K ochutnávce vín zahraje cimbálová muzika.

V podzemí zvolí Miss burčák
KDY: pátek a sobota od 18.00
KDE: Valtické podzemí, Valtice
ZA KOLIK: 150 korun

Na burčák a volbu Miss burčák zvou zájemce v sobotu do Valtického Podzemí. Provozovatelé labyrintu unikátních sklepů připomínají, že do soutěže se může zapojit kterákoliv žena či dívka. Už v pátek od podvečerních šesti hodin návštěvníkům zazpívají mužáci z Ladné a zahraje cimbálová muzika. Ochutnávka burčáků pokračuje i v neděli večer. Vstupné je 150 korun.

Veletrh volnočasových aktivit
KDY: neděle od 13.00 do 17.00
KDE: Cyklosféra pod zámkem, Břeclav
ZA KOLIK: zdrama

Břeclavané si budou vybírat jak stráví volný čas. Na nedělním Veletrhu volnočasových aktivit na Cyklosféře pod zámkem jim možnosti představí zájmové a vzdělávací kroužky, komunitní a nízkoprahová centra, kluby a spolky, které v Břeclavi a v jejím okolí jsou. V případě deště se akce koná v prostorách bývalé Reny.