BŘECLAVSKO:

Racio běh
Kdy: sobota 15. dubna od 9.30
Kde: Parkoviště u Racia, Národních hrdinů 3146/22B
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Atletický oddíl TJ Lokomotiva Břeclav zve širokou veřejnost na tradiční Racio běh. Břeclav tak třetí dubnovou sobotu ožije během. Sraz všech běžeckých nadšenců je o půl desáté dopoledne na parkovišti u Racia. Pořadatelé připravili celkem šest typů tras. Ta nejdelší měří pět kilometrů, a právě na ni účastníci zaplatí startovné padesát korun. Další vzdálenosti ke zdolání jsou 1 500 m, 1 000 m, 500 m, 200 m. Pro nejmenší je připravená nejkratší trasa o délce 100 metrů.

Po kobylských uličkách za vínem
Kdy: sobota 15. dubna od 10.00
Kde: Kobylí
Za kolik: 999 korun
Proč přijít: Vinaři z Kobylí zvou všechny milovníky dobrého vína na otevřené sklepy. Akce se uskuteční v sobotu 15. dubna, kdy se návštěvníkům otevře minimálně 24 sklepů. Vstupné na místě bude v prodeji za 999 Kč. Cena zahrnuje vstup do sklepů, degustaci vín, degustační skleničku, mapku, propisku, taštičku a také možnost využití kyvadlové dopravy mezi vybranými sklepy v podobě vláčku. Akci během dne zpříjemní hudební produkce a mužácké sbory. „Sklepy budou otevřeny od 10:00 do 19:00, poté bude následovat večerní zábava s živou hudbou v sále Sokolovny," doplňují pořadatelé.

BRNĚNSKO:

Společná výsadba jedliček zpět do lesa
Kdy: sobota 15. dubna od 10.00
Kde: Sraz u Lesních školek pod Babím lomem
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Akce pro všechny milovníky přírody, kterým nejsou stromy lhostejné. Výsadba jedliček se uskuteční v sobotu 15. dubna v dopoledních hodinách za asistence lesníků z Lesů města Brna, a.s. ve spolupráci s Rezekvítkem. Sraz je naplánovaný u Lesních školek pod Babím lomem, kam přítomné dovede červená turistická značka z Vranova - směr rozcestí U Jelínka. Na lokalitě bude připraveno místo pro zasazení stromku, potřebné nářadí i drobné občerstvení na zasycení při práci.

Dny sportovišť
Kdy: sobota 15. dubna od 8.00
Kde: Aquapark Kohoutovice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Třetí dubnovou sobotu otevře zdarma své brány Aquapark Kohoutovice v rámci akce Dny sportovišť 2023. V brněnském aquaparku bude na návštěvníky čekat bohatý program, díky kterému se zabaví děti i dospělí. Lidé, kteří touží po pořádném dobrodružství ocení záludnost divoké řeky. Naopak přítomní toužící po relaxu zavítají do bublající vířivky nebo rekreačního bazénu s perličkovou lázní. Odvážlivci budou mít možnost zabojovat o titul mistra a předvést se v jízdě na toboganu.

Astrovíkend
Kdy: sobota 15. dubna od 9.00, neděle 16. dubna od 10.00
Kde: Lužánky – středisko volného času
Za kolik: od 70 korun
Proč přijít: O třetím dubnovém víkendu proběhnou v Brně dny tajemna a zdraví. Návštěvníci esoterického festivalu se mohou těšit například na přednášky z oblasti esoteriky a alternativy. Dále také na výklady z karet i z ruky nebo na rozbor horoskopu, který nastíní budoucnost. Astrovíkend nabídne přednášku zaměřenou na téma Paranormální jevy nebo peruánský očistný rituál s šamanem Carlosem. V sobotu začíná program od 9.00, v neděli od desáté dopolední. Vstupné na výstavu je 70 korun. Na připravené přednášky se částky pohybují v rozmezí od 80 do 200 korun.

Jarní otevírání ivančických řek
Kdy: sobota 15. dubna od 14.00
Kde: Skautská klubovna na Malovansku
Za kolik: od 30 korun
Proč přijít: Skautská klubovna Junák Ivančice zve děti i dospělé na již 11. ročník tradičního jarního otevírání ivančických řek. Na třetí dubnovou sobotu připravili pořadatelé pestrý program. Slavnostní zahájení akce proběhne ve skautské klubovně na Malovansku. Poté účastníci vyrazí na 2 km trasu od klubovny na loděnici. Zde bude také program od třetí hodiny odpolední pokračovat. K poslechu a doplnění atmosféry zahraje kapela Folk prostor z Brna. Pro vyhládlé návštěvníky bude k dispozici bohaté občerstvení včetně limonád, špekáčků, piva nebo kávy.

BLANENSKO:

Kreativ Blansko
Kdy: neděle 16. dubna od 9.00
Kde: Dělnický dům Blansko
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Veletrh tvoření pro děti i dospělé zavítá třetí dubnovou neděli do Blanska. Ve spolupráci s regionální firmou Mydliděděk budou v kulturním domě připravené dílničky pro děti, autorská tvorba nebo výtvarné techniky. Na místě najdou lidé také prodejní výstavu, kde si mohou zakoupit různé dekorace pro potěšení a radost. Kromě všelijakých naučných workshopů bude k dispozici i bohaté občerstvení. Rodiče s dětmi nebo přátelé tak mohou prožít příjemně stráveny den, kde se mnohé přiučí. Vstupné na akci je zdarma.

Zahájení turistické sezony v Boskovicích
Kdy: sobota 15. dubna od 11.00
Kde: Boskovice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: V sobotu 15. dubna bude v Boskovicích zahájena turistická sezona. Město zve jednotlivce i rodiny na tradiční vycházku, která odstartuje v 11 hodin dopoledne u radnice na Masarykově náměstí. Zde každý návštěvník obdrží mapku se sedmi stanovišti. Klub českých turistů Boskovice připravil i trasu pro turisty, kteří chtějí zdolat náročnější výšlap z Němčic přes Újezd u Boskovic až po zámecký skleník. Právě zde, na cílovém místě, čeká na účastníky kulturní program. Zahraje skupina Trní, připraven bude skákací hrad i losování tomboly.

HODONÍNSKO:

Ples muzikantů 2023
Kdy: sobota 15. dubna od 19.00
Kde: Kulturní dům Hodonín
Za kolik: 490 korun
Proč přijít: Kulturní dům v Hodoníně ožije v sobotu 15. dubna tradičním plesem muzikantů. Ten se ponese v duchu dechové muziky. Zazní známé a oblíbené skladby v podání lokálních i vzdálenějších dechových těles. Návštěvníci se také mohou těšit na cimbálovou muziku. Dveře kulturního domu se otevřou v šest hodin večer, kdy začnou přicházet první návštěvníci. Samotná akce oficiálně odstartuje o hodinu později, tedy v sedm hodin. V hlavním sále zahraje dechová hudba Záhorienka, Ištvánci, Šarovec, Miločanka nebo Svárovanka. Vstupné je 490 korun.

Košt štrůdlů a Petr Novák FOREVER
Kdy: sobota 15. dubna od 17.00
Kde: Kulturní dům Ždánice
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Město Ždánice v sobotu 15. dubna srdečně zve návštěvníky na recitál k památce rytíře českého bigbítu Petra Nováka. „Koncert v ojedinělých netradičních aranžích doplní životní příběh Nováka,“ zvou pořadatelé. V rámci akce se koná také košt štrůdlů. Do místního kulturním domu mohou zájemci své soutěžní vzorky registrovat už od druhé hodiny odpolední, uzavírka zápisu je v 16.00. „Za upečený štrůdl navíc obdržíte vstupenku zdarma,“ lákají pořadatelé. Vstupné na celou akci je 150 korun.

VYŠKOVSKO:

Vepřové hody
Kdy: sobota 15. dubna od 10.00
Kde: Pohostinství Sokolovna Hodějice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Jitrnice, škvarky nebo klobásy. Tyhle dobroty čekají na každého, kdo navštíví v sobotu 15. dubna Vepřové hody v Hodějicích na Vyškovsku. Vůně vepřových specialit od řezníka pana Dohnálka se bude táhnout z místního Pohostinství Sokolovna. Součástí akce budou v čase od 10 do 15 hodin venku farmářské trhy. O hudební doprovod se postará zkušená cimbálová skupina Javor. Všechny produkty se budou nabízet v teplém i studeném provedení, a to s různými přílohami - kozí rohy, hořčice, pečivo. „Ti největší labužníci si pak s sebou mohou domů odnést balíček, ve kterém bude od každého něco,“ doplnili pořadatelé.

Divadélko: Maxipes Fík
Kdy: neděle 16. dubna od 15.30
Kde: Kulturní dům Drnovice
Za kolik: 30 korun
Proč přijít: Legendární postavička z Večerníčků Maxipes Fík míří na jeviště. Divadelní soubor DIVADLO ŠPILBERG s představením zavítá v neděli 16. dubna do kulturního domu v Drnovicích. „V inscenaci se objeví postavičky známé z večerníčků i knižního vydání příhod hlavního hrdiny,“  lákají pořadatelé. Skladatel Petr Skoumal navíc doplnil divadlo zbrusu novými písničkami. Vstupné za každou osobu je 30 korun a hrát se začne o půl čtvrté odpoledne.

ZNOJEMSKO:

Den Znovín Walkingu
Kdy: sobota 15. dubna od 9.00
Kde: Hnanice
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Tradiční Den Znovín Walkingu se uskuteční v sobotu 15. dubna. Během venkovní vycházky ochutnají návštěvníci na dvou stanovištích osm různých vzorků vín. „Akce je pořádaná zejména pro milovníky chůze s Nordic walking holemi, ale podmínkou účasti na akci walkingové hole nejsou,“ doporučují pořadatelé. Registrace proběhne mezi 9.00 a 11.00 hodinou dopolední na fotbalovém hřišti v Hnanicích. Po zaplacení registračního poplatku 200 Kč obdrží přítomní bločky na ochutnávku vzorků vín, mapku nebo skleničku s nosičkou. Připravené budou dvě ochutnávkové trasy.

20. oblastní výstava vín
Kdy: sobota 15. dubna od 13.00
Kde: Kulturní dům Konice
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Třetí dubnovou sobotu zve Spolek vinaři Konice a Popice na kulatou 20. oblastní výstavu vín. Ta se uskuteční 15. dubna od jedné hodiny odpolední v kulturním domě v Konicích na Znojemsku. K příjemnému tanci i poslechu zahraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Základní vstupné je 50 korun. Pro vyhládlé návštěvníky bude kromě výborného vína připraveno i bohaté občerstvení. „Náš pan šéfkuchař zveřejnil menu na sobotní ochutnávku. Rád se s Vámi podělí například o škvarkovou pomazánku nebo degustační sousto k vínu (eidam, klobás, chléb),“ zvou pořadatelé.