Přestože Dinara nemá monumentální tvar, patří mezi působivé vrcholy s nadmořskou výškou 1821 metrů. Nese i jméno Sinjal. Tak či tak vyšší vrchol v zemi českého dovolenkového ráje k nalezení není.

Nejbližším větším sídlem u Dinary je Knin, který je něco málo přes 50 kilometrů vzdálený od pobřeží Jaderského moře. Dinara se nachází v Dinárských horách - souvislém pásu pohoří na severozápadě Balkánského poloostrova při státní hranici s Bosnou a Hercegovinou, v Šibenicko-kninské župě. Cesta k výchozím trasám na Dinaru je z Česka dlouhá asi tisíc kilometrů, tedy zhruba deset čistých hodin jízdy autem.


Nahrává se anketa ...

Jak Dinara vypadá

Chorvatský horolezecký svaz - Hrvatsky planinarsky savez uvedl, že masiv hory je dlouhý 20 kilometrů a široký téměř 10 kilometrů.

„Stoupá jako přirozená hranice mezi Dalmácií a Bosnou a odděluje dva různé světy: Středozemní a kontinentální. Jeho úžasná, několik set metrů vysoká jihozápadní stěna přitahuje každého, kdo se ocitne na úpatí. Bohaté, květnaté louky a lesy přispívají k přírodní kráse této oblasti,“ uvedl Chorvatský horolezecký svaz.

Dinara je oblíbeným cílem turistů:

Těžká cesta, po které se chodí celý rok

Zástupci chorvatských horolezců podotýkají, že výstup na vrchol Dinary vyžaduje dobrou fyzickou i mentální kondici, protože všechny přístupy jsou dlouhé, strmé a obtížné. Podle specializovaného webu Koruna Evropy vede nejsnadnější cesta z Glavaše.

„Vzdálenost k vrcholu je asi 8 kilometrů při převýšení 1250 metrů. Na výstupu se obvykle stráví dvě a půl až čtyři hodiny, sestup si pak vyžádá něco mezi dvěma a půl až třemi hodinami. Na vrchol lze vyrazit v každém ročním období,“ popsal web Koruna Evropy.

„V zimě a většinu jara jsou vrcholky Dinary pokryty sněhem a v šedých dnech jsou zcela skryty mraky,“ přiblížil turistický web Croatia.

Výstup na nejvyšší horu Chorvatska:

| Video: Youtube

Co dělat na vrcholu Dinary

Vrchol hory Dinara se skládá ze dvou stejně vysokých částí vzdálených padesát metrů od sebe. Jeden je označen pět metrů vysokým kovovým křížem a druhý bílým geodetickým sloupem.

„V případě dobrého počasí je dobrý výhled na všechny strany. Obzvláště dobře viditelné je jezero Peruča, stejně jako blízké osady podél jezera a státní silnice z Kninu do Splitu. Jako na dlani pak jsou působivé hory Svilaja, Promina a Troglav,“ uvedl web Croatia.

Chystáte se letos do Chorvatska? Jistě se vám vyplatí přečíst si i články v nabídce níže.