Jeden takový Pump park totiž vyrostl před šesti lety v Horní Nové Vsi, která je součástí malého podkrkonošského městečka Lázní Bělohradu. Hřiště pro malé i velké se může pyšnit řadou zajímavostí. Jedná se o první zcela asfaltový pumptrack v České republice.

Součástí pumpovací dráhy je U-rampa, která je rozdělena na dvě části. To dělá ze sportoviště opravdový unikát, a i proto nosí název Pump park a je určen pro BMX, horská kola, skateboard, longboard, inline brusle, ale i dětská odrážedla.

Lze tedy s klidem říci, že poslouží úplně každému. A na návštěvnosti místního hřiště je to rozhodně vidět, když se těší velké oblibě. Navíc hned vedle pumptracku naleznete workoutové hřiště, kde si můžete zkusit cviky s vlastním tělem, a na druhé straně fotbalového hřiště jsou umístěny prolézačky.

Pump Park v Lázních Bělohrad | Video: Deník/Tomáš Otradovský

„Pump park se nám líbí moc, manželka se o něm dozvěděla od kamarádky. Ke všemu je pro děti všech věkových kategorií. Když byla dcera ještě hodně malá, využili jsme v areálu i hřiště s prolejzačkou a houpačkou,“ pochvaluje si Tomáš Otradovský ze Dvora Králové nad Labem, který se svými dětmi do Horní Nové Vsi čas od času zavítá. „V našem městě bohužel podobné vyžití schází a Lázně Bělohrad máme, dá se říct, za rohem. Loni v létě jsem si při projížďce Hostinným všiml, že podobný areál vyrostl i tam, zatím jsme jej ale s dětmi nezkoušeli,“ doplnil.

Parta chtěla skatepark

Dominantou pumptracku je velká boule uprostřed, která se nachází mezi oběma částmi zmiňované U-rampy. Svoji jízdu si tak zkušenější sportovci mohou zpestřit vysokými skoky. Bělohradský PUMP je jinak tvořen parádními klopenými zatáčkami, které dodávají jízdě potřebný švih a zvětšují zážitek z jízdy. Velkou výhodou je jeho poloha. Nachází se v klidné části obce u bývalého fotbalového hřiště, kde není téměř žádný provoz.

O děti se tedy nemusíte bát. A mladí sportovci mají alespoň klid na zkoušení nových triků či zdokonalování se v samotné jízdě.

„Pump park slouží široké veřejnosti od nejmenších dětí na odrážedlech až po toho, kdo má chuť si to zkusit. Každý může zjistit, že pumpování na pumptracku je velice zábavná a snadná aktivita,“ uvedl stavitel bělohradského sportoviště Tomáš Kudrnáč z Jičína. Ten v současné době staví po celém Česku pumptracky a bikeparky pro děti i dospělé a snaží se široké veřejnosti přiblížit sport, který se stal jeho celoživotní láskou.

A proč vlastně Pump park v Horní Nové Vsi vyrostl? „Několik let jsme měli na stole žádost od party kluků z Bělohradu, abychom jim postavili skatepark. Dlouho jsme nemohli najít vhodné místo, ale když jsme objevili toto a zjistili, že pan Kudrnáč se marně snaží postavit Pump park v Jičíně, tak jsme ho oslovili, aby ho postavil tady,“ řekl starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr.

Zájem o pumptracky je i v okolních městech. Minulý rok byl otevřen jeden v Železnici u Jičína. „Děti se moc se těšily a jsem ráda, že jsme je konečně mohli pustit dovnitř. Tady v okolí totiž žádné takové hřiště nemají, nejbližší je v Lázních Bělohradě," poznamenala při slavnostním otevření starostka Železnice Dana Kracíková.

Děti novým parkem provedl Tomáš Kudrnáč se svými kolegy z jičínské firmy Dirty Parks. Projekt zaujal další, ozval se třeba i starosta Nové Paky Josef Cogan, jenž tehdy Deníku řekl: „Přijel jsem to omrknout, taky by se nám takové hřiště líbilo. Jen musíme najít vhodné místo.“

Je vidět, že tento sport je u současné mládeže velmi populární. Bělohradskému Pump parku však už nikdo prvenství nevezme.