Organizátoři hudebního festivalu Creamfields, kterým v polovině června ožije břeclavské letiště, už potvrdili jména některých účinkujících. Na jeden z největších světových svátků taneční hudby přijedou frankfurtští Booka Shade. Druhým zveřejněným tahákem bude zástupce skotského labelu Funk D'Void. Vystoupí i české kapely Lakeside X a Navigators. V předprodejích už se na festival prodávají lístky. Organizátoři nechtějí prozrazovat, kolik jich dali do prodeje.

„Je to podnikatelské tajemství. Zatím nedokážu odhadnout, kolik lidí přijede. Může to být osm, ale i třicet tisíc lidí. Hodně záleží na tom, jaké skupiny nám anglická agentura Cream zajistí. Jednáme například o Mobym, Klaxons, Gus Gus nebo Missy Elliot,“ uvedl hlavní organizátor festivalu Pavel Tesař.

Pořadatelská agentura Mersey Agency připravila už čtyřicet velkých festivalů a koncertů. Na Creamfields zajišťuje nejen hudební interprety, ale i zázemí festivalu. Organizátoři tak na své náklady zajistí ochranku, oplocení, zvukové aparatury, osvětlení, předprodej lístků i propagaci. „Chceme využívat kempy v okruhu třiceti kilometrů od Břeclavi. Na letiště navezeme sto padesát mobilních WC. Návštěvníci festivalu budou mít k dispozici i dvě cisterny s pitnou vodou a dva kontejnery na odpadky. Jedná se o profesionální komerční festival. Nejsme žádný Czech Tek. Příležitost pronajmout si stánky dostanou i podnikatelé z Břeclavska,“ vyjmenoval Tesař.

Přípravy ale komplikuje výskyt vzácného sysla obecného na letišti. Ochránci přírody udělili pro pořádání festivalu výjimku. „Řešíme to tak, že zabereme jenom polovinu letiště, na které sysli nežijí, a nebudeme tam jezdit auty. Návštěvníci mohou parkovat po straně letiště. Parkovací místa určíme až podle počtu prodaných lístků,“ doplnil organizátor festivalu.

Creamfields si určitě nenechá ujít Petr Vlasák z Břeclavi. „Nejvíc mě láká Moby a Gus Gus. Missy Elliot by zase mohla přitáhnout mladší hip-hopovou generaci. Na festival jdou i všichni moji známí z Břeclavi, dokonce i folkaři. Většina z nich si koupila lístky jako dárek na Vánoce. Já si ho pořídím asi až v létě, jako dárek za státnice,“ popsal. Podle jeho odhadu na festival přijede nejméně deset tisíc lidí. „Hodně jich bude i ze Slovenska a Rakouska. Na Mobyho přijedou i Maďaři a Poláci,“ myslí si. „Je to pro Břeclav dobrá příležitost. Akce takové velikosti u nás zatím nebyla. Určitě to ocení i obchodníci. Přestože jsme hodně folklórním regionem, Craemfields se k nám určitě hodí,“ poznamenal Martin Radkovič ze Slováckého krúžku Charvatčané, který se na festival rovněž chystá.

K tématu: Creamfields syslům nevadí