Lidé v Ladné a možná i dalších obcích Břeclavska se dnes a hlavně zítra asi příliš nevyspí. Břeclavské letiště totiž ovládne jedna z největších hudebních událostí léta ve střední Evropě – festival Creamfields. Taneční svátek s desetimilionovým rozpočtem začíná už dnes v pět hodin odpoledne. „Jde hlavně o to, aby tam policie udržela pořádek. Jestli hluk uslyšíme až sem, tak si užijeme, ale co s tím naděláme? Jen aby nebyly zbytečné výtržnosti, z toho mám hlavně obavy,“ svěřila se Jaroslava Zálešáková z Ladné.

Zástupce břeclavského policejního ředitele pro uniformovanou policii Vladimír Kučera její obavy mírní. „Není to žádná techno párty. Lidé si sem přijedou zatančit a udělat si pohodu. Ptal jsem se kolegů v Roudnici nad Labem, kde byl Creamfields naposledy. Říkali, že to bylo bez problémů,“ uvedl Kučera.

Přesto bude policie v Břeclavi v pohotovosti už od dnešních deseti hodin dopoledne. Až do nedělního večera. „Do akce se zapojí sto deset policistů z obvodního oddělení, dopravního inspektorátu, ale i psovodů,“ řekl Kučera, který odmítl srovnání Creamfields s Rockem pod zámkem. „To byla jednorázová akce. Teď se už od pátku objeví v Břeclavi a okolí řekněme patnáct tisíc lidí, kteří se budou chtít bavit,“ podotkl.

Podle něj se budou policisté pohybovat hlavně ve městě, na silnicích, parkovištích a v přilehlém stanovém městečku. „Naším úkolem je postarat se o pořádek mimo festivalový areál. Nebudeme nahrazovat pořadatelskou službu. Jedině, pokud by nás požádali o pomoc,“ vysvětlil Kučera.

V akci bude i dvacet městských strážníků. Přímo na festival pak bude dohlížet sedmdesát členů bezpečnostní agentury najaté pořadateli. „Těžko říct, kolik lidí přijede. Kapacita areálu je třicet tisíc osob. Je to největší jihomoravský festival. Očekáváme, že cizinců by mohlo být zhruba tolik jako Čechů,“ odhaduje Pavel Tesař z pořádající brněnské agentury Mersey.

SLEDUJTE PRŮBĚH FESTIVALU CREAMFIELDS NA NAŠICH WEBOVÝCH STRÁNKÁCH

- fotogalerie, videa, reportáže

Na dvoudenní akci se na sedmi pódiích vystřídá přes osmdesát kapel a hudebníků z celého světa. Hlavní hvězdou dnešního „zahřívacího“ večera jsou Tata Bojs. V sobotu to pak budou tři světoznámí DJ´s – Sasha, John Digweed a Ferry Corsten. Dalšími taháky jsou kapely Monkey Business, Ladytron nebo Gus Gus. „Lidé z okolí se mohou bát snad jenom hluku. Sto deset decibelů se ponese minimálně do Ladné, ale možná i dál,“ myslí si policista Kučera.

Tesař to však odmítá. „Hudba bude slyšet trochu v Ladné, ale v Břeclavi a dalších obcích ne,“ uklidňuje veřejnost. Ani ladenský starosta Zdeněk Juračka nechce vyvolávat předčasnou paniku. „O všem jsme informovaní. Dvě největší pódia by měla být otočena mimo Ladnou. Žádný vážnější problém snad nenastane,“ vyjádřil naději.

Na Creamfields přijede i ministr školství Onřej Liška

Strana zelených na Creamfields zahajuje krajskou volební kampaň a zvolila neobvyklý způsob komunikace - pomocí komiksových letáků.

Autorem těchto zelených obrázků je známá postava brněnské graffitti scény Timo. Strana zelených chce zapojit návštěvníky festivalu do tvorby samotné kampaně, a to formou nedotvořených obrázků a ankety. Každý, kdo anketu vyplní, bude v obrázkovém stanu odměněn nealkoholickým mojitem nebo zeleným čajem. A po 17 hodině dostanou účastníci festivalu možnost dát si mojito přímo s ministrem školství Ondřejem Liškou.