Po celém týdnu nervózního vyhlížení počasí se nám v pátek konečně ulevilo. Teploměr ukazoval krásných 31 °C a my jsme v tento moment věděli, že návštěvníkům budeme opět schopni nabídnout to nabídnout nejparnější léto spojené s koštováním svařáků v mrazu. V chladírenském návěsu totiž panovala arktická zima. V době startu Koštu zde bylo -5 °C umocněných vichřicí, která vycházela z vestavěné klimatizace návěsu. První odvážlivci tak v našem ledovém baru zažívali opravdový teplotní šok, nicméně vzhledem k četným návštěvám návěsu a postupnému větrání teplota pomalu stoupala. Nakonec tak mohli návěs navštívit kromě absolutních bláznů i normální lidé. Velké díky patří Petru Cichrovi a Rudovi Kadlecovi spolu s Evou Kulíškovou, kteří se po celou dobu koštování u ledového baru nechávali ošlehávat ledovým větrem.

Areál Koštu svařáků jsme opět naplnili partnerskými stánky: mohli jste ochutnat víno od Vinařství Vladimír Tetur a Vinařství Zdeněk Musil, popřípadě zakoupit výrobky od Sociálně terapeutického centra Radost. Nechyběl náš stánek s merchem a reklamními předměty, ve kterém vás ochotně obsloužil Daniel Štach ml. Aby se ve vás trochu rozešel požitý alkohol, měli jsme na Koštu foodtruck Mexeso – street food servírující skvělé quesadilly a nachos. Výčep Plzně řídil vinař Petr Mikulica se svým profesionálním týmem: Mira, Michal a Radek. Tato čtveřice vám mimochodem během večera naservírovala 460 piv. Míchané drinky včetně tolik oblíbené Brumovské Mrdy vám připravila Terka Hiclová.

I letos jsme pokračovali v transformaci Koštu do plnohodnotného hudebního festivalu a pódium tak postupně navštívila čtyři hudební uskupení. Hned po šesté hodině zahrála na lidovou notu cimbálová muzika Lašár. Svou energií překvapila punk-rocková skupina Tihle, které ve svém široko-záběrovém repertoáru nechyběly písně od The Offspring nebo Horkýže Slíže. Třetím uskupením na pódiu byla kyjovská hard-rocková kapela Bulvaar, která své vystoupení uzavřela famózně zahranou hymnou Koštu svařáků: Svařák od Harleje. Dobře rozjetý dav následně převzala revival kapela Kožuch hrající písně Kabátů.

| Video: Youtube

Kooperativní běh na lyžích


V průběhu večera se odehrávala také soutěž v běhu na lyžích – takzvaná lyžařská trojka – utužují obvykle již dobře utužený kolektiv. Celkově jsme nasbírali 18 družstev, což znamenalo šest rozstřelů v základním kole následovaných dvěma semifinálovými koly a jedním finálovým soubojem dvou nejlepších. Pro letošní ročník jsme měli připravené zcela nové lyže, přičemž každý pár lyží měl svou speciální charakteristiku – modré lyže vynikaly v zatáčkách, červené svou rychlostí a hnědé byli prostě jenom podělané. Všemi koly zcela dominantně procházel obhájce loňského vítězství tým Prdat Mrdel, nicméně na obzoru se rýsoval ještě jeden zajímavý tým: ambiciózní mančaft Rakeťáci. Nervy drásající finále ukázalo nevypočítatelnost tohoto sportu v pravém světle. Po vyrovnaném startu obou týmů zvládli obhájci vítězství zcela suverénně otočku kolem kuželu, zatímco Rakeťáky postihl smyk a poté i pád člena týmu spojený s vystřelením z vázání lyží. Obhájci se už radovali z druhého vítězství, ale brzy došlo i na ně. Poslední jezdec v jejich trojici rozhodil tempo a půldruhého metru před cílem první jezdec vyletěl z lyží. Rakeťáci se sice ještě pořád sbírali ze země, ale jejich soupeři po dvou krocích znovu ztratili tempo a sotva půl metru od cíle  se na cílové rampě točili jako slepé stařeny. Tým Rakeťáků během pár momentů nabral obrovskou rychlost a i přes podělané lyže mířil naprosto sebejistě do cílové rovinky. Z bečky piva se tedy nakonec překvapivě radoval tým Rakeťáků.

| Video: Youtube

Vítězové Koštu svařáků 2021


Konečně se dostáváme k vítězům hlavního programu. Třetí místo si se svařákem Zahradní Bengál vybojoval Petr Cichra. Za to byl odměněn klíčem od města, který má v sobě speciální čip a otevře mu tak každé dveře v Brumovicích. Naneštěstí došlo při následné oslavě ke zlomení klíče, a tak je možné, že čip v klíči přestal fungovat.

Druhé místo letos putuje do Velkých Pavlovic. Za svůj počin Nebuďzvědavej si od nás Marek Maincl odvezl absolutní novinku na poli cyklistiky: rodinné kolo zcela nové koncepce. Protože náš festival je přece hlavně o svařování, dali jsme dohromady dvě kola a tříkolku, čímž vznikl zázrak, který umožňuje pohodlně si při vyjížďce povídat bez rizika kolize s kolegy. Navíc naše rodinné kolo výrazně posiluje důvěru mezi pasažéry, čehož jsme dosáhli neosazením pravého kola brzdami. Levé kolo má brzdy velmi neúčinné, a tak zbývá pouze tříkolka. Ale té brzdí jen levé zadní kolo, na které tak připadá zastavit dle osazení klidně 300 kilogramů. Ještě uvidíme, zda vymyslíme nějaké vylepšení před uvedením do sériové výroby.

Košt svařáků 2021 tentokrát ovládl domácí reprezentant Michal Hájek se svým Vánočním svařákem. Michal si za svůj počin odváží zánovní osobní automobil Opel Corsa, který jsme příznačně pojmenovali červená střela. Tato Corsa je navíc vybavená až po strop a v autě nechybí vůbec nic: najdete zde třeba posilovač.

Pokračujeme v našem plánu udělat z Brumovic právoplatné hlavní město svařáků. Všem návštěvníkům děkujeme za úžasnou atmosféru, kterou jsme v tento krásný letní večer společně vytvořili. Odměnou to bylo nejenom nám, ale i vystupujícím kapelám.

Zatím je sice brzy, ale jako hezké datum pro 16. ročník Koštu svařáků v Brumovicích by se nám jevilo 29. 7. 2022. Tak třeba na viděnou zase za rok!

Marek Musil