Ještě před Vánočními svátky jsme si s dětmi mysleli, že si na zimní radovánky budeme jen hrát. Že si sněhové koule vytvoříme z papíru, na nožky dáme lyže z lepenky a bruslení si vyzkoušíme jen na koberci při čištění botiček od bláta při návratu z pobytu venku. Paní Zima nás ale příjemně překvapila a od té doby nám nasněžila hned několikrát. S dětmi jsme tak mohli vyrazit na školní zahradu vstříc koulování, stavění sněhuláků, dělání andělíčků a bobování. K bobování nám ve školce hezky slouží uměle vytvořený kopec, na kterém se děti vyřádí až do doby, než sníh opět roztaje. Je fajn, že jsme si nemuseli o sněhu jen povídat. Jak taky vysvětlíte dítěti třpytící se sníh na slunci nebo jak křupe čerstvý sníh pod nohami? Děti si takové věci musejí přece zažít sami.

Před vánočními svátky jsme se s dětmi z celé školky sešli na školní zahradě, abychom zhlédli představení Vánoční příběh. Dětští herci se převlékli za svatého Josefa, Pannu Marii, v jesličkách ležel malý Ježíšek a kolem stáli andělé a pasáček s ovcí. Společně jsme vyslechli příběh o narození Ježíška a zazpívali si koledy a vánoční písně.

Paní Zima nám ale přichystala ještě další překvapení. Nechtělo se nám věřit vlastním očím, když jsme po vánočních svátcích na parapetu v prvním patře školky našli hnízdo s kosími mláďaty. Jelikož leden není obvyklou dobou pro líhnutí ptáků, kontaktovali jsme Záchrannou stanici pro volně žijící zvířata pro radu, jak se o malá ptáčata starat, abychom zvýšili jejich šanci na přežití. Přes naši veškerou doporučenou péči nastaly po Třech králích chladné noci s teplotami pod bodem mrazu a ptáčátka se nám nepodařilo zachránit. I taková dokáže zima být. I takový je život.

Uprostřed února se naše školka oděla do karnevalových barev a kostýmů. Děti si přinesli zakoupené či doma vyrobené masky a paní učitelky pro ně připravili den plný tance, zábavných soutěží a vůně čerstvě upečených masopustních koblížků se linula celou školkou.

Jedna ze tříd si také uspořádala svou vlastní zimní olympiádu. Vytvořili si olympijskou vlajku, pochodeň a děti si vyzkoušeli některé ze zimních olympijských disciplín.

V dnešní ”době covidové” není osvěty nikdy dost, a tak jsme si dětmi povídali o správném stravování, cvičení a zdravém životním stylu. Zahráli jsme si také na ordinaci, kam přicházeli malí pacienti se svými bolístkami a také byli ošetřeni.

Helena Majková

ZŠ a MŠ Břeclav, Kupkova 1