Pražský umělec a dvojnásobný vítěz ankety Czech Press Photo, kterého můžete znát pod uměleckým jménem Fotograf na plech, snímky na výstavu pořizoval jednou z nejstarších fotografických metod – mokrým kolodiovým procesem neboli archerotypií, která se používala přibližně od 50. do 70. let 19. století. Touto technikou se černobílé snímky za pomoci lékařského kolodia rodí coby přímé pozitivy na kovových deskách. “Každou takovou desku musím těsně před vyfocením připravit a zcitlivit vůči světlu, po vyfocení potom ihned vyvolat. Od přípravy desky do jejího vyvolání nesmí uběhnout víc než 10 minut,” popisuje fotograf.

K nápadu, jak projekt zrealizovat, jej přivedla kniha českého geologa a klimatologa Václav Cílka Krajina vnitřní a vnější. “Naším cílem bylo najít v regionu Podluží a blízkém okolí jedinečná spojení mezi životním prostorem a lidmi, kteří jej ve fyzickém i kulturním smyslu obývají a podílejí se tak na utváření, kultivaci a uchování jeho paměti,” shodují se Honza Sakař i nadační fond Moravská krása.

Fotografie výjimečných tváří jižní Moravy

Výstava pojímá tematické okruhy, které k podlužáckému regionu neodmyslitelně patří, tedy folklór, vinařství, historie či ornament. Fotilo se primárně v okolí Břeclavi se středobodem v Poštorné. Na fotografiích se ovšem objevuje i Lanžhot, Lednicko-Valtický areál, Pohansko, Pálava nebo vodní nádrž Nové Mlýny. Z jednotlivých zástupců daných lokalit na velkoplošných černobílých snímcích pózuje například kastelánka, malíř, malérečka, spisovatel.

“Znovu jsme při této příležitosti navštívili nádherná místa naší moravské krajiny, v níž žijeme a která je naše zamilovaná, a setkali jsme se s osobnostmi s ní spojenými. Jsou to přitom lidé, které už jste možná potkali nebo o nich slyšeli, jsou to vaši přátelé či známí. Chtěli jsme zachytit jak výjimeční pro nás jsou, jak Moravu ovlivnili do její současné podoby,” přibližuje Monika Vintrlíková, zakladatelka nadačního fondu Moravská krása, pro nějž je Krajina paměti / Memoryscape první českou výstavou a taky příležitostí, jak otevřít dveře čerstvě zrekonstruované Havlíčkovy vily v Poštorné, kterou fond spravuje a kde bude výstava k vidění. Otevírací doba je od 16. října do 28. listopadu vždy o víkendech od 14.00 do 18.00.

nadační fond Moravská krása