„Já mám upřímně radost, že se nám povedlo přivést kousek historie, která je s naším regionem spjatá. A když k tomu pak vidím, jak si to lidé užívají, je to radost dvojnásobná,“ říká nadšeně ředitel festivalu Jiří Partyka. Jugoprolog je přitom předzvěstí hlavní části letošního LVHF, jež se dramaturgicky vrací k osudům moravských Charvátů.

V průběhu obou večerů se představily tři kapely. Úvodem zahrál srbský Bojan Ristic Brass Band, oblíbený soubor s mnoha oceněními z Guča Trumpet Festivalu, největší přehlídky dechové hudby na světě. Tradiční hudební žánr sevdah společně s lehce orientálními rytmy přivezla Divanhana z Bosny a Hercegoviny. Velkolepé finále pak uzavřel český HarMálek Orchestr, který zvedl ze židle prakticky všechny zbylé sedící. „Objednali jsme si dobré počasí, a i přes nejistou předpověď počasí slibující bouřky, jsme ho i dostali. Pršet začalo, až když jsme vše uklidili. Někdy je to načasování opravdu magické,“ dodává Partyka.

S krátkým odstupem začne 7. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu zahajovacím koncertem v sobotu 24. září 2022. V zámecké jízdárně ve Valticích zahrají koncertní mistr Vídeňských symfoniků Dalibor Karvay, famózní chorvatský violoncellista Vid Veljak a pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka zahraje Filharmonie Bohuslava Martinů.

Vstupenky a bližší informace nejen k tomuto koncertu najdou zájemci na www.lvhf.cz.

Tomáš Foltán