Nahé lidské postavy oděné pouze do vrstvy kaolínu, muži i ženy vstupují či vystupují ze zemského povrchu, se kterým jsou nedílně propojeny. Živá těla ve formě pískovcových soch jsou nedílně propojena se Zemí a vodou, jakožto původem všeho života na planetě. Za zeminou obalených těl lehce vykukuje dráždivé erotično. A výsledek tak velmi silně zapůsobí na diváka a udělal velký dojem i na mne.


Poslední instalace souboru proběhla koncem května a tyto úžasné fotografické obrazy lze momentálně spatřit v brněnské kavárně ERA, jedné z nejcennějších funkcionalistických památek s funkční kavárnou v Brně - Černá Pole - Zemědělská 30, kam skvěle zapadají a vytvářejí originální prostor.


Dlouhodobě koncipovaný projekt započal již v roce 2000, v různých přírodních lokalitách, kde musel bojovat s různými nástrahami přírody. Zajímavostí je, že premiéra projektu byla připravena již na podzim roku 2001 v centrále OSN v New Yorku, ale kvůli nečekaným tragickým událostem 11. září z ní sešlo.

Náš čtenář je velkým fanouškem nákladních automobilům.
V jedné ruce volant, v druhé mobil. I tak to vypadá na českých silnicích

Naopak, v roce očekávaného konce světa roku 2012 výstavu Zbyňka Maděryče v centru designu Nobis zahajoval slavný znalec mayské kultury a cestovatel Miloslav Stingl, který ho označil za jednoho z nejoriginálnějších tvůrčích fotografů, se kterými se na svých cestách setkal. Na vernisáži měl hlavní projev emeritní děkan a rektor, úřadující prorektor Janáčkovy akademie muzických umění Ivo Medek (autor desítek hudebních skladeb, spoluzaložil hudební soubor Ars Inkognito, jenž je zaměřen na soudobou hudbu). Zpívala krásná Lubka Vacenovská (ze stejnojmenného vinařství, vystupovala i s Jožkou Černým).Na klavír hrála skvělá Sára Medková, absolventka hudebních festivalů a soutěží po celém světě, která vystupuje i jako sólistka s předními českými i zahraničními orchestry a nahrává pro Český rozhlas.Další brilantní virtuoskou ve hře na flétnu byla Hana Hána, jenž byla oceněna na mezinárodní soutěži Flautiada.


Mezi návštěvníky se objevili vrcholoví manageři brněnských firem, vítězky soutěží Miss (například Eliška Gráblová), modelky, výtvarníci, muzikanti, víno prezentovalo vinařství z Dubňan (rodné město fotografa Maděryče), ochutnat přijelo vedení známé vinařské rodiny, jenž jsou tvůrci Bobulí a Vinařů, z Břeclavi přijel sochař a dřevotepec František Varga.

Miloš Rufer, jr.