„Zatím jsem si vždycky jenom hrála s auty mých kamarádů. Tentokrát je to poprvé skutečná zakázka od klientů, z níž jsem měla velký respekt,“ popisuje Jurečková, moravská umělkyně, která trvale žije v Praze. „Držela jsem se zadání a na auto jsem namalovala čistě ornamenty inspirované Podlužím, bez žádných mých autorských kudrlinek nebo lístečků,“ doplňuje.

Karoserní barva, kterou Lenka Jurečková na malování aut používá, odstínem vychází z loga nadačního fondu Moravská krása a je namíchaná přímo na míru, aby byla dostatečně výrazná. Zatímco schnutí zabere pár minut, na zatvrdnutí barvy je třeba počkat několik dní. „Důležité je, aby při malování nepršelo a pomůže, když svítí sluníčko. Barva pak vydrží a auto může klidně i do myčky,“ podotýká malířka.

Havlíčkova vila v Poštorné hostí výstavu Kohútek jarabí.
Kohútek jarabí z bronzu se blýská mezi vzpomínkami a láká do Havlíčkovy vily

Malovaná SHOW zahájila tak zvanou finisáž – slavnostní ukončení výstavy Kohútek jarabí, která v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorná od února prezentovala obdivuhodné bronzové sochy Jany Galaxie Brisudové, jedné z mála sochařek, které na Slovensku intenzivně pracují s bronzem, a historické fotografie Igora Grossmanna, autora, která ve své kolekci Obrazy odváté časem zachytil folklorní život ve slovenské horské vesnici. „Jana Brisudová je umělkyně světového rázu, která vystavuje v renomovaných galeriích, a to i v zahraničí jako třeba v Miami a New Yorku. A pak taky u nás v Břeclavi. Obrovsky si vážím nejen toho, že její bronzové sochy čtyři měsíce zkrášlovaly Havlíčkovu vilu, ale taky přátelství, které jsme díky této spolupráci navázaly,“ komentuje rozloučení se s výstavou soch a fotografií Monika Vintrlíková, zakladatelka nadačního fondu Moravská krása.

Nová výstava v Havlíčkově vile od druhé poloviny června

Od 18. června se v břeclavské Havlíčkově vile „usadí“ nová, tentokrát kompletně folklorní výstava s názvem Tiáry a moravský ornament. „Na výstavě odhalíme projekt, na němž pracujeme už přes rok. Místní malérečky a maléři pro nás malují velkoformátové obrazy s ornamenty, které budou coby naučná stezka po Slovácku viset na zdech jedné z budov Národního českého a slovenského muzea v Cedar Rapids v Iowě. V každé z oblastí se totiž liší nejen kroje, písničky, ale i ornamenty. A to propojíme – malovaný ornament představíme s těmi nejhezčími tradičními pokrývkami hlavy pro mladé dívky a ukážeme, kolik je na našem rozsáhlém Podluží slavnostních variant,“ prozrazuje programová manažerka nadačního fondu Moravská krása Dagmar Benešová.

nadační fond Moravská krása