Šestice pedagogů ZŠ Slovácká Břeclav vycestovala na 14 dní do Irska a zúčastnila se tam dvou jazykových a čtyř metodických kurzů. Cílem této aktivity bylo kromě získání poznatků v rámci nových trendů ve výuce anglického jazyka s využitím IT technologií také zvýšení motivace k dalšímu snažení. Obojí se podle účastníků podařilo na výbornou.

Zpočátku bylo konání projektu ohroženo kovidovou situací. Plány bylo nutné několikrát změnit. V roce 2020 bylo cestování po Evropě zásadně omezeno a kurzy se vůbec neotevřely, ale i v roce následujícím školy vyčkávaly s vypsáním termínů nebo je na základě aktuální epidemické situace přesouvaly. Vše ale nakonec dopadlo dobře a přihlášení pedagogové mohli v průběhu léta a podzimu 2021 absolvovat zvolené kurzy a získané zkušenosti, nové přístupy a aktivity uplatnit už ve výuce během aktuálního školního roku.

Z cesty s programem Erasmus do Maďarska na tamní ferraty, skalní cesty.
Vzhůru nohama ve skalách. S Erasmem jsem vyzkoušela maďarské ferraty

Hlavním posláním programu bylo nejen motivovat učitele k profesnímu, osobnímu a jazykovému rozvoji, ale také připravit další pedagogy na možnost uplatňovat metodu CLIL (Content and language integrated learning, zjednodušeně řečeno, je cizí jazyk integrován do výuky nejazykového předmětu) třeba ve fyzice či zeměpisu. Nabyté dovednosti a zkušenosti z pobytu v Irsku následně nabídli účastníci projektu učitelům cizích jazyků z ostatních břeclavských škol na vzdělávacím semináři.

Projekty Erasmus+ pokračují a lze je doporučit jak vyučujícím cizích jazyků, tak i všem učitelům, kteří si chtějí rozšířit obzory, získat životní nadhled, poznat jiné země, ale především načerpat novou energii pro svou práci! Tak neváhejte a zkuste to také!

Lucie Čechová