Krojovaný průvod dětí v rámci Dětských krojovaných slavností prošel obcí Kašnice v sobotu 15. června. Místní zastupitelstvo obce nenechalo nic náhodě. V posledních letech v rámci tradičních hodů se tak jako i v jiných obcích a městech potýkají s generačními problémy, kdy v obci není mládež, která by se postarala o pořádání hodů. S tím souvisí i problém obsazení stárek a stárků. Proto se rozhodlo změnit celkovou koncepci hodů a oslovit děti různých věkových kategorií.

„V souvislosti s touto změnou je našim cílem postupně vychovávat naše děti jako další pokračovatele folklorních akcí, a tak se později opět vrátit k pořádání tradičních hodů,“ uvedla starostka obce Jana Majerová.

A tak se v obci rozhodli uspořádat setkání krojovaných dětí z celého širokého okolí, uskutečnit průvod obcí a taneční sóla na tanečním parketu. V průvodu jsme mohli vidět nejen dětské folklorní soubory z Moutnic, Vrbásek Klobouky, Pantlička z Krumvíře a Lušňáček z Těšan ale i kašnické malé stárky, kteří se vrátí k pořádání hodů. Do dlouhého krojovaného průvodu obcí jim vyhrávala dechová hudba Dambořanka.

Po příchodu na parket začalo vystoupení jednotlivých dětských souborů s jejich programem a pásmem. Děti z Moutnic zatančili část z Moravské besedy, Vrbásek pásmo Na pastvě, Pantlička a Těšany taktéž s velice pěkným vystoupením, která byla vždy odměněna velikým potleskem přihlížejících návštěvníků. A nebylo jich málo, celkem zde bylo přes sto dětí a trojnásobek dospělých. Bohatý program byl doplněn hostem tohoto odpoledne Sebastiánem Herůfkem ze Zaječí, který zde jako finalista na mezinárodním folklorním festivalu ze Strážnice předvedl verbuňk.

A potom se již jen tancovalo, děti vytvořily hada a za doprovodu skladby Jede, jede mašinka se proplétaly tunely, které vytvořili starší stárci a stárky. Na parketu se střídaly jak děti, tak stárci a stárky i rodinní příslušníci. Všechno bylo tak, jak má být, svítilo sluníčko, průvod procházel obcí s rozkvetlými růžemi kolem silnice a přihlížejícími občany u svých domků. A v neposlední řadě s dechovou krojovanou hudbou Dambořanka.

Bylo to krásné odpoledne, program a vystoupení jednotlivých souborů se vydařil a všichni odjížděli s úsměvem a poděkováním za pěkně strávené odpoledne v obci Kašnice.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vinařská rezidence v Pavlovicích má být výjimečná, nápad se osvědčil v Alpách

Vinař Pavel Lacina o výstavbě a plánech. | Video: Deník/Iva Haghofer