Galerijní prostory zaplnily barevné papírové vystřihovánky významné české výtvarnice a grafičky Kornelie Němečkové, připomínající její letošní devadesátiny, a poetické obrazy tří naivních umělců z Česka a Slovenska. Ani jeden z autorů nechyběl na slavnostním zahájení kouzelné expozice, kterou připravil nadační fond Moravská krása. „Něžné vystřihovánky, které máme na výstavu jen půjčené, mi nedaly spát přes půl roku. Mnohé mě spojuje s výtvarnou duší Kornelky, a tak jsem přemýšlela, co by udělala ona, kdyby byla dnes mladá a měla možnost materiálů a designu dnešní doby,“ popisuje postup při přípravě výstavy její kurátorka Dagmar Benešová z Nadačního fondu Moravská krása a upozorňuje tak na skutečné kouzlo, které na návštěvníka galerie čeká. Velmi staré vystřihovánky jsou vložené mezi dvě plexiskla a zavěšené na strunu. Stačí jemně cvrnknout a laik i znalec složité techniky vystřihování může obrázek obdivovat z obou stran a nechat si připomínat tradice a rodný kraj.

Ikona českých papírových vystřihovánek Kornelie Němečková je milovnicí textilních koláží a pochází z Valašska, kde je hlavním motivem krojů modrotisk. A tak instalace obsahuje rovněž modrotisk, který je podobně jako vystřihovánky obdivuhodný i z rubové strany. „Je to zřejmě moje poslední výstava a jsem nadšená z toho, jak vypadá. Celá se mi moc líbí a je úplně jiná než ty předchozí,“ podotkla oceňovaná umělkyně, proslulá vytvořením papírové vystřihovánky ve tvaru dívky s mašlí, kterou Česká televize použila do úvodní znělky populárního dětského pořadu Zpívánky.

S křehkými vystřihovánkami spojují tradice a idyla trojici naivních umělců, kteří jsou k výstavě Kouzelné obrázky připojeni. „Jejich obrazy vyzařují pohodu a klid a častokrát vykouzlí úsměv na tváři. Pohladí naše smysly a navodí řád v našich roztěkaných životech,“ přibližuje Benešová. Slovenská malířka Adžana Modlitbová v Břeclavi-Poštorné představuje obrazy slovenská krajiny a drátenické výrobky. František Pavlicka ze Slovácka prezentuje barevné litografie, plné výjevů ze slováckého folklóru. Miroslav Potoma s přezdívkou „slovenský Josef Lada“ se podobně jako slavný český malíř vrací do dětských let a zobrazuje každodenní idylický život na venkově.

Kouzelné obrázky jsou ve zrekonstruované Havlíčkově vile, kterou nadační fond Moravská krása pojmenoval po místním patriotovi a starostovi Aloisi Havlíčkovi (1871 – 1928), k vidění do 31. března příštího roku.

Nadační fond Moravská krása