Slunce, deky a piknikové koše plné dobrot. Domácí pomazánky, termosky s kávou, čajem a kakaem, bábovky, či ovocný koláč. To vše si přinesli účastnící v sobotu 11. května na první ročník Férové snídaně v Lanžhotě.

Sešlo se zde téměř padesát lidí a společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny.

Piknik zpestřil „stůl hojnosti“, na který mohl každý přispět nějakým jídlem či pitím nebo jen tak ochutnat od druhých. Na stole hojnosti byla například fairtradová káva, jednohubky, domácí buchty a velký úspěch sklidila kombucha.

Obohacením akce byl i rostlinný swap neboli výměna rostlin. K mání zdarma donesli účastníci různé bylinky, ostružinu, mochyni, šeřík ale také pokojovou květinu trnovou korunu a další. Nechyběli ani sportovní aktivity pro rodiny a celé dopoledne pak zpříjemňovala pohodová hudba skupiny Lenka v Davu.

Tato akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace jejímž smyslem je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

Pěstitelé a zaměstnanci dostávají v rámci systému Fairtrade za své kakao, kávu nebo jiné komodity výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fairtrade znamená spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a šetrnost k životnímu prostředí.

Letos tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky. Férové snídaně se pořádají celorepublikově od roku 2011. Na akcích se dosud setkalo a posnídalo zde na podporu pěstitelů přes 59 000 účastníků.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Písek od moře a akvadukt z Říma. Lidé oživili pověsti o stavbách Lichtenštejnů

Písek od moře a akvadukt z Říma. Lidé oživili pověsti o stavbách Lichtenštejnů | Video: Deník/Iva Haghofer