Do Gredingu z Břeclavi v pátek 1. září vyrazil celý autobus plný představitelů jihomoravského folklóru, mezi nimi i dva členové týmu nadačního fondu Moravská krása, který celý výjezd tak trochu zpunktoval. Nadační fond totiž dlouhodobě spolupracuje s oddělením vnějších vztahů Krajského úřadu Jihomoravského kraje. A právě tam zamířil dotaz organizátorů německého festivalu, kdo by asi tak od nás z Moravy mohl do Bavorska přijet. Doporučení padlo na Moravskou krásu. Pak už byl jen krůček k tomu domluvit se s Valtickými mužáky, ženami z Charvátské Nové Vsi a tanečníky Old Stars Břeclavanu s uměleckým vedoucím Jaroslavem Švachem, to vše v doprovodu CM Matěje Kurečky.

„Máme za sebou úspěšnou reprezentaci v Gredingu. Všichni byli nadšení jak z vystoupení, tak z krojů, které jsme předvedli. Chodili za námi a brali si spoustu propagačních materiálů, které jsme s sebou vzali pro zviditelnění našeho kraje, obzvláště regionu Podluží,“ popisuje Bohumila Dušková z Hlohovce, která má v Moravské kráse na starosti suvenýry a e-shop.

Načechrané sukně a zdobené kroje. Velké Bílovice ovládly hody, podívejte se
Načechrané sukně a zdobené kroje. Velké Bílovice ovládly hody, podívejte se

Nepřehlédnutelné ornamenty z Podluží

Její kolega Martin Sikyta, kterého můžete znát coby věčně usměvavého baristu z Havlíčkovy kavárny v Havlíčkově vile, kde nadační fond Moravská krása sídlí, veškeré dění moderoval a rovnou překládal do němčiny. „Od první chvíle, kdy jsme do nádherného městečka Greding dojeli, mě pohltila bavorská atmosféra. Stánek Moravské krásy byl určitě ten nejbarevnější a náš merch s ornamenty z Podluží svítil přes celý trh. Když jsem na pódiu uváděl naši delegaci, popisoval náš kraj, region i aktivity nadačního fondu Moravská krása, mluvil jsem před tolika lidmi a ještě k tomu v němčině, že to pro mě bylo asi doposud největší opuštění komfortní zóny,“ přiznává Martin.

Strhující festivalová vystoupení se konala dvakrát denně a trvala přibližně hodinu. Mimo to se přítomní mohli zastavit u vystavovatelů, kteří nabízeli vše, co ke krojům patří: látky, příze, hotové kroje, čepce, boty nebo doplňky jako opasek či šperky.

Centrum Mikulova prožilo Pálavské vinobraní. Dorazilo přes 40 tisíc návštěvníků
Mikulov prožil Pálavské vinobraní. Dorazilo přes 40 tisíc návštěvníků

Kořeny na jižní Moravě

Moravské kroje si díky rozmanitosti barev získaly pozornost každého, kdo je zahlédl. Moravané v kroji působili jako celebrity, kdekdo se s nimi fotil. „Návštěvníci Trachtenmarktu byli nadšení, že s námi mohli prohodit kus řeči a více poznat, odkud pocházíme. Spousta lidí na náš kraj zavzpomínala, neboť tu mají například vzdálenou rodinu, známé anebo se jejich rodiče, případně prarodiče narodili dokonce v Břeclavi nebo ve Valticích!“ líčí hrdý Valtičan.

Na štěbetajícím tržišti nechyběly ukázky tradičních řemesel, třeba různé druhy vyšívání, potiskovací techniky a pletení perlových tašek. A jestli vás napadlo, že se setměním šli účastníci tržiště spát, tak to se pletete. Následoval večerní Rumpling neboli putování po místních restauracích s muzikou.

Tomáš Klus ve Valticích: zpěváka nerozhodily ani počáteční problémy
Tomáš Klus ve Valticích: zpěváka nerozhodily ani počáteční problémy

„Celý festival se jak z naší strany, tak ze strany pořadatelů vydařil. Setkali jsme se i s potomky odsunutých Němců, kteří se zajímali o náš region. Všichni zúčastnění si zaslouží velké díky za odvedenou práci,“ shrnuje Bohumila Dušková s tím, že Moravská krása už pořadatele kontaktovala ohledně termínu na příští rok a má i nápad na ozvláštnění programu. Jaký? Nechte se překvapit.