„Národní cena za studentský design se u nás vyhlašuje již 33 let. Do letošního ročníku bylo přihlášeno 226 prací z různých oborů designu. Porota byla sestavena z 91 našich i zahraničních profi designérů, vysokoškolských profesorů, expertů, teoretiků a kurátorů designu," informovala k úspěchu školy její ředitelka Petra Fialová.

Úspěch modrotisku navazuje na lokální kulturní odkaz

Kolekce Modrotisk vznikla ve 3. ročníku jako klauzurní práce pod vedením Alžběty Johaníkové Presové a učitelky praktického vyučování Jarmily Hasíkové ve spolupráci se Strážnickým modrotiskem. Žákyně nejenom oděv navrhly a ušily, ale také vlastnoručně potiskly samotný materiál před šitím.

„Porota kromě jiného ocenila i preciznost šití a autorský dezén textilie. Všechna tři uvedená ocenění jsou krásným dokladem toho, že naše škola v rámci vzdělávacího procesu účelně a smysluplně integruje do moderní výuky tradiční technologie s důrazem na lokální kulturní odkaz, díky čemuž jistě umění našich předků nevymizí," doplnila Petra Fialová,  ředitelka Střední školy Strážnice.

Výstavu Národní cena za studentský design 2023 můžete navštívit do 15. února 2024 v Galerii České spořitelny v Praze.

| Video: Youtube