Samotná práce byla zkouškou trpělivosti. Každý chlup se totiž musel nabarvit, ohnout, předvrtat a nalepit. I každá noha, každá ploška se 100krát přeměřovala, brousila a malovala. „Za každým „broučkem“ jsou desítky hodin studia u makrolupy a následného ručního převodu do reality. Strávili jsme na tom až 15 tisíc hodin práce a využili celkem 11 tun materiálu" informují tvůrci. 

Neobvyklý nápad přišel, jak to tak bývá, nenápadně. Výtvarník Michal Olšiak se rozhodl dětem koupit mikroskop, ale nakonec si pro sebe koupil makrolupu. S mikroskopem totiž můžete koukat pouze na tenké plátky. „Ze začátku jsme s klukama koukali na zvětšený kus chleba, na suchý listy pokojovek, plísně, ale pak jsem tam dal brouka!," řiká s nadšením Olšiak. A právě v tuto chvíli se nápad na výstavu hmyzu v obří velikosti zrodil. 

Se svojí představou se svěřil svému kamarádovi Oldovi, který se na náročné práci také podílel. „Začali jsme jezdit na burzy, navštěvovat entomology. Pronajala se dílna a začal se dělat první brouk - Nosorožík filipínský. Měl asi 6 m a dal fakt hodně práce, takže nakonec jsme museli udělat tým a další exponáty dělat ve více lidech," dodali umělci.

Hmyz představuje až 90 % všech živých forem a naše planeta je jim domovem více než 350 milionů let. Řada rostlin i živočichů je na hmyzu závislá a platí to i obráceně. Výstava je přístupná od pondělí do neděle v Zimní jízdárně na zámku ve Valticích. Otevírací doba je od 10 do 18 hodin večer.