Výsadbou vše nekončí, ale začíná, spolek stromy dále pravidelně zalévá a řezem pečuje o korunu tak, aby časem nabídla lidem stín a ovoce, živočichům potravu a místo k životu. Pojďme se níže společně podívat na vysazené aleje.

MANDLOŇOVÁ ALEJ SVOBODY 

Travnatý pás s cestou a mandloňovou alejí rozděluje velký lán a pomáhá k ozdravení krajiny. Brání smyvu půdy z pole a nabízí úkryt a potravu pro hmyz i ptactvo. Zároveň vytvořil novou spojnici pro pěší mezi Mikulovem a Klentnicí. Alej tvoří 187 stromů, převážně mandloní, vysazeno bylo i několik oskeruší. Stromy darovali občané Mikulova a okolí a významnou částkou přispěla Nadace Blížksobě. První řadu aleje vysadili dárci a členové Spolku v listopadu 2019 na oslavu 30 let od sametové revoluce, výsadba druhé řady aleje proběhla v březnu 2022.

HRUŠŇOVÁ ALEJ

110 hrušní podél cesty z Mikulova do Klentnice vysadil v roce 2019 spolek za pomoci mikulovských a klentnických občanů, žáků zdejších škol, klientů Srdce v domě z Klentnice a organizace Sázíme stromy. Mezi hrušněmi nalezneme mnohé staré odrůdy jako Charneuská, Muškatelka letní nebo Krvavka.

POVIDLOVÁ ALEJ

Alej se nachází v katastru Dolní Dunajovice a vysadil ji Okrašlovací spolek a spolek vinařů Dunajovské kopce z D. Dunajovic a Březí v roce 2020. Díky této výsadbě nám podél cesty vykvétá 65 nových slivoní a rynglí, které doplňuje několik jabloní a hrušní.

OVČÍ ALEJ

Dvouřadé stromořadí starých odrůd hrušní s dosadbou několika jabloní bylo vysazeno postupně v roce 2021 a 2022. Celkově zde roste 78 stromů a plocha má ještě prostor pro další výsadbu, kterou plánuje spolek na příští podzim.

JABLOŇOVÁ ALEJ

Nejmladší alej byla vysazena 12. listopadu letošního roku v travnatém pásu mezi Mikulovem a Klentnicí. Akce se zúčastnilo téměř 100 dobrovolníků z Mikulova a okolí. Nechyběl ani pravidelný účastník našich akcí: Malý bojovník pod vedením Petra Dohnala. Alej tvoří 42 starých odrůd jabloní, které vypěstoval člen spolku Vojta Jedlička. Jedná se například o Strýmku nebo Jaderničku moravskou. Dále byly v krajině vysazeny ořešáky (30 ks) a solitérní moruše (2 ks).

 

STOLETÁ ALEJ

Stoletá alej, která se hrdě tyčí za lomem směrem na Milovice, byla vysazena před vznikem spolku v roce 2018 k oslavě 100 let od založení Československa. Jednořadé aleji sta stromů dominují hrušně a třešně starých odrůd, najdeme zde i duby, oskeruše, lípy či jabloně. Stromky darovali a vysadili občané Mikulova a okolí. Okrašlovací spolek o alej intenzivně pečuje.

 

Zapojit se můžete i vy! Chcete-li se stát našim členem, stačí napsat email na krasnymikulov@gmail.com Chcete-li nás podpořit jiným způsobem, kupte si poukázku „krásný dar“ a podpořte konkrétní projekt. Vyberte si zde. Finanční dar můžete zaslat také na náš  transparentní účet 123-4581060287/0100. Sledujte nás na fb a www.krasnymikulov.cz

 

Děkujeme, že okrašlujete s námi.