Také předsednictví Francie a České republiky EU v roce 2022 bylo impulsem pro setkání s europoslancem Janem Zahradilem, který studenty a učitele obou škol přijal v prostorách Evropského parlamentu ve Štrasburku. Po prezentaci o významu EP pan europoslanec ochotně odpovídal na dotazy studentů obou škol v anglickém jazyce. Také účast přímo na zasedání EP , které právě probíhalo, bylo velkým zážitkem pro všechny. Neformální diskuse se studenty pokračovala i během společné večeře v alsaské restauraci, kterou pro nás zajistil. Alsaský kulinářský symbol „tarte flambée“, z tenkého křupavého chlebového těsta pečeného na dřevěném uhlí přímo na kameni, pokrytého směsí tvarohu a husté smetany, ochucené směsí koření a různě zdobený, velmi chutnal.

Společné projektové aktivity studentů obou partnerských škol ( 41 českých a 11 francouzských) naplnily celé tři dny strávené ve Štrasburku a jejichž výsledky jednotlivé skupiny prezentovaly ve středu dopoledne a budou ještě pokračovat dále ve spolupráci, zpracování a sdílení svých zážitků během celého školního roku. Ve středu v poledne jsme se rozloučili se studenty a učiteli partnerské školy, kteří odjeli TGV do Le Mans, a pokračovali jsme v poznání regionu Alsasko- Lotrinska. První zastávkou byl nejnavštěvovanější hrad regionu Haut-Koenigsbourg, dále prohlídka nejkrásnějšího vinařského městečka Riquewihr ležící na alsaské vinné stezce a starobylého města Colmar . Výjezdem po vyhlídkové horskě cestě Routes de Crétes k jezeru Lac Blanc jsme za krásného počasí zakončili náročný středeční program.

Hodová neděle zakončila program třicátých Svatováclavských slavností v Břeclavi.
Ke cti patrona. Svatováclavské slavnosti v Břeclavi uzavřela hodová neděle

Ve čtvrtek program pokračoval přejezdem do Paříže se zastávkami v muzeu největší bitvy 1.světové války u Verdunu a prohlídkou jedné z největších katedrál na světě v Remeši. Další dva dny patřily návštěvě Paříže a Versailles. Páteční program jsme zahájili výstupem do druhého patra Eiffelovy věže, metrem z náměstí Trocadéro na Montmartre , bazilika Sacré-Coeur, náměstí Pigalle a kabaret Moulin Rouge, La Defence a zakončili při západu slunce vyhlídkou z Vítězného oblouku.

Sobotní slunečné dopoledne při fontánové show v zahradách zámku Versailles dodalo všem energii k návštěvě muzea Louvre v Paříži, která zakončila náročný program celého týdne. Chtěla bych poděkovat panu europoslanci Janu Zahradilovi za přijetí, kolegům M.Ondryášovi, K. Očenáškové a S. Červenkové za přípravu aktivit pro studenty, ZŘ L.Maděřičové za pomoc při organizaci a studentům za příjemný pobyt, dochvilnost a pozornost při cestování metrem v Paříži. Projekt získal grant ve výši 200 tisíc Kč z dotačního programu Jihomoravského kraje Do světa!2022.

Jarmila Čeperová,
koordinátorka projektu