Zkušená historička a zastupitelka Alena Káňová seznámila početnou skupinu návštěvníků s historii židovství v Břeclavi. Zejména s jejími významnými představiteli, rodinou Kuffnerů, jenž hospodářsky i politicky povznesli město na centrum celého regionu. Ke konci roku 1938 skončily všechny židovské tradice a po válce už "budovatelé lepších zítřků" neměli zájem o záchranu památek a odsoudili je k hospodářskému využití a posléze k úplné likvidaci, čemuž naštěstí zabránila nová změna režimu.

DUO Petra Roučková (viola) a Zdeněk Oslzlý (klarinet):

Zdroj: Youtube

Poněkud chátrající interiér židovské kaple (s unikátní architekturou) má ovšem krásnou akustiku, která povznesla hudební program: duo Petra Roučková (viola) a Zdeněk Oslzlý (klarinet) a výjimečně také Žesťové kvarteto (Emil Čapka, Eliška Křapová, Emil Hrubý a Barbora Indrišková).

Město již předalo budovu do rukou společnosti ARCHEON Group, která do konce letošního roku vrátí provede rekonstrukci. Kromě židovské obřadní síně bude kvůli pracím na budově uzavřen také areál židovského hřbitova.

Žesťové kvarteto (Emil Čapka, Eliška Křapová, Emil Hrubý a Barbora Indrišková).

Zdroj: Youtube

Na investici v hodnotě 23 milionů korun Břeclav získala jedenáctimilionovou dotaci díky společnému projektu s městem Sládkovičovo, se kterým ji pojí historie rodu Kuffnerů. Tomuto rodu bude také věnována budoucí expozice, včetně židovských zvycích a rituálech.

Zdroj: Město Břeclav

V břeclavské synagoze se také uskutečnilo společném čtení jmen a krátkých osudů dětí, žen a mužů, obětí nacistické perzekuce, kteří se stali oběťmi holocaustu. A to na pozvání Andrei Baumannové, za účasti veřejnosti i některých členů Divadelního souboru Břetislav. A krásnou hudbou událost podpořilo hudební duo, Petra Roučková (viola) a Zdeněk Oslzlý (klarinet).

Synagoga (Petra Roučková (viola) a Zdeněk Oslzlý (klarinet):

Zdroj: Youtube