Na jaře 2019, kdy jsem získal staré pálavské pohledy ze sbírek Regionálního muzea v Mikulově, jsem začal s focením záběrů ze stejných míst, o zhruba sto let později (přesná datace historických pohledů bohužel prakticky vždy chybí). Na první pohled to nevypadá zas tak složitě a při pohledu na starou fotku je vždy jasné, odkud zhruba je focena.

V realitě to tak jednoduché není. Některá místa zmizela při těžbě vápence, většina dost zarostla křovinami a lesem, jinde vedou cesty jinak než dříve. Ne úplně vždy je tam možné pořídit fotku přesně ze stejného místa, někdy se to podaří na vlas stejně. Výsledkem jsou fotky dokumentující, jak se krajina – odraz vývoje přírody, ale hlavně způsobu našeho života a hospodaření v ní – změnila.

Kaplička u Velkých Bílovic na Břeclavsku a kaple Terézia ve vinařské oblasti Tokaj v Maďarsku.
Ani krok za hranice. U Velkých Bílovic jste jako v maďarské oblasti Tokaj

Výhled na hřeben Pálavy od Turoldu přes Stolovou horu, Děvín a Děvičky dnes na Svatém kopečku omezují vzrostlé stromy, přes které není vidět další novou zástavbu podél Dukelské ulice. Struktura pozemků na svahu zůstala zachována, jen výrazně přibylo vinic na úkor políček.

Sochař František Navrátil z Borkovan by se dožil 88 let.
Brouk po něm dostal jméno. Sochař Navrátil by slavil 88 let

Na přelomu století vybudoval tehdejší Okrašlovací spolek několik okružních cest okolo Svatého kopečku, vysadil sady a mezi kostelem a kaplí Božího hrobu dokonce vybudoval altán. Už tehdy byl Svatý kopeček oblíbeným cílem místních i turistů. Dnes je za poslední kapličkou namísto široké cesty jen pěšinka a výhledu brání vzrostlé borovice – proto je srovnávací fotografie pořízena o kus dále než historická.

Proměny Pálavy můžete sledovat na: http://krasnoupalavou.cz/promeny-palavy/

Jan Miklín