K nepřehlédnutelným zajímavostem Klobouk u Brna patří Kloboucký větřák, funkční replika původního dřevěného mlýna z poloviny 18. století, zhotovená v letech 1983–1985. Z historických pramenů se dovídáme, že v Kloboukách stávalo celkem osm větrných mlýnů, které však postupem doby zanikaly. Ještě koncem 19. století stály na jižních svazích Klobouk čtyři větrné mlýny. Už v roce . 1905 ale stál v Kloboukách jen poslední mlýn. Byl postaven r. 1748 a patřil zábrdovickému klášteru. Po zrušení kláštera vystřídal mnoho majitelů, posledním byl od roku 1934 František Bitomsk. Ten se o čtyři roky později rozhodl mlýn rozebrat a prodat dřevo jako stavební materiál, protože potřeboval peníze. Mlýn německého typu, zvaný též beraní nebo sloupový, nakonec odkoupila kloboucká Obecní záložna, která zaplatila i jeho renovaci. Mlýn pak slouižil už jen jako historická památka. Bohužel při bojích v samém konci války dostala dřevěná stavba přímý zásah a vyhořela do základů. Díky úsilí místních nadšenců, kteří sehnali hlavní části z jiného podobného mlýna, se v polovině osmdesátých let mlýn obnovit na původním místě, kde stával poslední kloboucký větřák. Dnes je to jeden z mála větrných mlýnů v České republice, který má kompletní vnitřní vybavení a je plně funkční.

Za návštěvu jistě stojí i nově zrekonstruované kloboucké Městské muzeum, jehož historie sahá až do  roku 1907. Expozice Pohledy do minulosti Klobouk ukazuje, jak žili obyvatelé městečka a přilehlých obcí bývalého okresu Kloboucko na přelomu 19. a 20. století. K dalším pamětihodnostem města patří zámek a kostel sv. Vavřince.

Západně od středu města stojí pod vrcholem vyvýšeniny poutní kaple svaté Barbory. Má za sebou pohnutý osud. Na kopci nad farním kostelem nechal kapli postavit v roce 1669 zábrdovický klášter, od kostela ke kapli postavené na půdorysu rovnoramenného řeckého kříže vede přes šedesát kamenných schodů. Za josefinských reforem byla kaple zrušena a úřady z ní udělaly kontribučenskou sýpku, po opravách v polovině devatenáctého století se ale vrátila původnímu účelu. Na klenbách kaple jsou fresky z roku 1709, znázorňující život patronky.

Asi čtyři kilometry jihozápadně od Klobouk stojí navrchu Nedánov od roku 2009 rozhledna. Stojí vedle místa bývalého průzkumného vrtu hlubokého pět a půl kilometru. Ropa sice nebyla nalezena ale díky vrtu je znám přesný geologický profil zdejší krajiny. Vyhlídka rozhledny je ve výši dvaadvacet metrů , vede na ni celkem 105 schodů a celková výška rozhledny činí šestadvacet metrů. Její tvar má připomínat přesýpací hodiny – symbol času.Na severozápadě je vidět z rozhledny vidět Brno s okolními kopci Drahanské vysočiny, jižnímu směru dominuje Pálava a Novomlýnské nádrže. Východ a jihovýchod lemují vrcholky Bílých a Malých Karpat pod nimiž leží obce a městečka slovenského Záhoří. Na severu a severovýchodě vystupují kopce Ždánického lesa s dominantou vrchu Strážov a tmavé zalesněné obrysy Chřibů. Po dalších dvou kilometrech dojde výletník do Boleradic.

Libuše Hošková