Mandloně jsou typické spíše pro státy jižní Evropy, kde jsou pro jejich pěstování vhodné podmínky, přesto se jim i tady velmi daří. Mandloňové sady je vhodné navštívit po celý rok. Jsou volně přístupné. Na jaře je můžete vidět v květu, na podzim, od srpna do začátku listopadu, si můžete posbírat mandle, které jsou pro většinu návštěvníků raritou.

Téměř každý zná pouze klasickou mandli bez skořápky. Proto i v tuto dobu bývají sady plné lidí. Tradice pěstování mandloní sahá do 17. století, ale velké sady tady vznikly až po roce 1949. V 60. letech 20.století tady bylo neskutečných 50 tisíc stromů. V současné době je tady ve dvou sadech, v lokalitě Kamenec a na Starém vrchu, něco kolem 2000 mandloní.

Zdroj: Youtube

Z rozhledny vysoké 12,6 m, kterou v sadu nelze přehlédnout, se pokocháte krásou kvetoucích mandloní a můžete si prohlédnout rozkvetlé sady kolem. Navíc se vám při jasném počasí otevřou výhledy na Pálavu, Velkou Javořinu nebo Malé Karpaty. Mandloňovými sady vede také Mandloňová stezka, která měří necelých 9 km.

Při návštěvě Hustopečí určitě nezapomeňte navštívit také rodinnou mandlárnu založenou v roce 2012. Vedou ji sourozenci Kateřina Kopová a Michal Heřman a vyrábí se tady produkty z mandlí. Právě tady se zrodila chuť originálních likérů, mandlové kávy a dalších delikates. V Hustopečích se každoročně koncem března konají "Slavnosti mandloní a vína", které se těší velké návštěvnosti. Určitě je navštivte a nebudete zklamáni.