Soluň, místo odkud k nám přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Místo, na kterém jsme společně s dalšími osmačtyřiceit účastníky prožili krásný předvánoční čas od projektu Erasmus plus s názvem CLARO (Challenges Labels & Appereance… Reach Out!) podporovaném Evropskou unií. Diskriminace a rasismu si můžeme v dnešní době všímat každý den. Ať už jsme ale velcí nebo malí, ať máme světlou nebo tmavou pleť, ať máme rádi kluky nebo holky… Všichni jsme samožřejmě odlišní, ale v hloubi duše stejní. Důležité je nepřemýšlet nad stereotypy a nesoudit knihu podle obalu. Každý se můžeme stát tím, čím chce a přesvědčit společnost, že na to má!

 Projektu se zúčastilo Řecko, Česká republika, Turecko a Portugalsko, proto bylo velice zajímavé porovnávat kulturní rozdíly v jednotlivých zemích. Člověk si po týdnu s tak skvělými lidmi uvědomil, že pomoc potřebuje každý a naší úlohou je být empatičtí a dělat ostatní kolem nás šťastné.

 Pro mě byl projekt v Řecku prvním, kde jsem český tým zastupovala jako Group leaderka, tudíž jsem měla na starosti část programu a přípravu na denní aktivity. Nemohlo to ani lépe dopadnout. Tak pracovitou českou skupinku jsem si ani nedokázala vysnít, natož představit. Sešli jsme se všichni s dobrodružným duchem a touhou za poznáním a cestováním, takže témata byla u každodenní večeře jasná. Kam se vypravíme příště. Až mi přijde vtipné, že musím letět přes půlku Evropy, abych se potkala s lidmi z mé země, se kterými si připadám tak svá. Už u prvního setkání jsme se shodli, že nám připadá, jakobychom se znali celý život a to je pro mě podstata života. Obklovat se lidmi, kteří nás motivují a posouvají dál.

 Je mi ctí, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit a reprezentovat Českou republiku ve světě. Věřím, že jsme se jako tým neviděli a nepracovali naposledy, protože výsledky naší píle jsou úžasné. Jsem vděčná za podmínky, které mi poskytla má střední škola Gymnázium Velké Pavlovice a má organizace EYCB. Smysluplné věci je potřeba podporovat. A tohle má smysl. Děkujeme za vaši podporu!

 Sarah Horáková