Šikovnými umělci byli: Josef Fröhlich, Jan Huňař, Josef Hodonský a Martin Lekavý. A tématem bylo vytvoření postav osobností, kteří jsou spjatí s historii našeho města a zámku, dříve pohraničním hradem. Tyto sochy budou umístěny poblíž břeclavského zámku, aby vítali příchozí do jeho blízkosti. A které osobnosti to nakonec byly? 

Kníže Břetislav - nechal zbudovat hraniční hrad, obklopený vodou, stojící na místě nynějšího zámku. Hrad sloužil jako jedno ze správních středisek knížectví středověké Moravy. 

Ladislav Velen ze Žerotína - moravský šlechtic z břeclavské větve pánů ze Žerotína. Žerotínové nechali hrad přestavět na renesanční zámek v 16. století. 

Moravané uchvátili městečko Greding v Bavorsku. V kroji působili jako celebrity
Moravané uchvátili městečko Greding v Bavorsku. V kroji působili jako celebrity

Přemysl Otakar I. - byl český kníže, za jeho vlády byla Česká země jedním z nejmocnějších států v Evropě, schopný konkurovat silným evropským monarchiím. Břeclav připadla věnem jeho manželce, Konstancii Uherské, která dala přebudovat původní dřevěný hrad ve zděnou pevnost s kruhovou věží.

Bezejmenný husita z břeclavského hradu - v roce 1426 se připravovalo tažení Albrechta Habsburského proti husitům, ale ti ho předešli a udeřili na něj první. Dobyt byl Mikulov, Podivín, Břeclav a v Rakousku Valtice. Téhož roku proběhla bitva u Břeclavi a skončila vítězstvím husitů.