To se zde sešli ti, kteří mají rádi nejen umění, ale i Základní školu v Dolních Věstonicích. „Na začátku bylo jedno velké přání. Strávit netradiční odpoledne, plné hudby, jinde než na půdě školy,“ prozradila nám hlavní aktérka tohoto netradičního vystoupení Jana Týmal-Valoušková, která na škole ve Věstonicích učí hudební výchovu.

„Domluvili jsme se s panem ředitelem Zbyňkem Háderem, že chceme spolu s dětmi připravit kulturní program nejen pro rodiče, ale také pro naše pedagogy. Aby si jej užili v krásném prostředí, slavnostně oděni a bez zbytečného shonu a nervozity, který zažívají na většině školních akcí. Brali jsme to jako takové malé poděkování za jejich práci pro školu,“ dodala učitelka Valoušková.

A pak už zněly výstavními prostory Galerie Závodný krásné tóny klavíru, kytar, cimbálu nebo bubnů djembe, které často doprovázely nádherný zpěv žáků věstonické školy. V úvodu zazněly čtyři lidové písně za doprovodu cimbálu  Jitky Ondráčkové. Jemné dětské hlásky v kombinaci s cimbálem a zpěváčky v kroji navodily překrásnou atmosféru. Klapky klavíru rozezněly prstíky těch, kteří hrají pár měsíců, až po ty, kteří hrají třeba sedm let. Ke slyšení byla díla od Ludwiga van Beethovena, Yirumy, Scotta Joplina, Jana Matáska, Clauda Debussyho a čtyřruční skladby Jana Křtitele Vaňhala. V prostoru s výbornou  akustikou vyzněly písně, které dříve proslavili Louis Armstrong, Leonard Cohen, Jaroslav Ježek nebo Karel Gott. Poděkování za perfektní kytarový doprovod patří Tomáši Stehlíkovi a Lukáši Sasínkovi.

„Byl to koncert pro všechny, kterým srdce plane pro Základní školu Dolní Věstonice,“ vyznává se paní učitelka Jana Týmal-Valoušková. „A v tomto duchu se nesla i závěrečná píseň Srdce nehasnou, kterou symbolicky na závěr zazpívali pan ředitel Zbyněk Háder a Tereza Kostková. Všechny v sále jejich podání dojalo a zároveň zaselo semínko naděje, že naše srdce budou i nadále hořet pro naši školu,“ dodala na závěr Jana Valoušková.

Zbyněk Háder