Časy odletů byly dva - v 7.00 a v 17.00 hodin. Obyvatelé i návštěvníci Mikulova tak mohli balony sledovat ráno a v podvečer. Právě u pátečního ranního odletu nechyběla naše čtenářka Miroslava Jakubčíková, které velmi děkujeme za krásné fotografie.

Když se touha promění v umění. Sochař Varga představil v Břeclavi své sochy
Když se touha promění v umění. Sochař Varga představil v Břeclavi své sochy

Víte, že na Moravě (v zahradě židlochovického zámku) se o první pokusy letu balonem pokoušela Marie Kristina z Ditrichštejna v roce 1784? Když se totiž kněžna v novinách dočetla o pokusných letech horkovzdušného balónu, které se uskutečnili ve vídeňském Prátru, pustila se hned do práce. Balón naplněný horkým vzduchem, o němž se říkalo, že jej ušila sama kněžna, vypustil 12. září přírodovědec a pozdější cestovatel Tadeáš Haenke. „Na palubě“ se nacházela pouze tabulka s česky a německy psanou prosbou, aby nálezce balón odevzdal kněžně z Ditrichštejnu. I když byla vypsána tučná odměna, nikdo se neozval.

První horkovzdušný balón vzlétl půl roku předtím v březnu 1784 v Čechách a vypustil ho také Tadeáš Haenke. Nicméně první veřejný let horkovzdušného balónu zrealizovali bratři Josef a Étienne Montgolfiérové dne 5. června 1783 ve francouzském Annonay. Dvanáct metrů vysoký balón ohřívaný ohněm ze slámy a vlny vyletěl do výšky takřka dvou kilometrů.