Z pohraniční cyklostezky jsem projel obcí Březí a ze silnice odbočím do vinohradů, pod ochranou mohutných řopíků. A přes Suchou horu, na Liščí kopec (o kterém krásně zpívá kapela Kamelot). Cestou se již otevírá výhled na Velkou Slunečnou, nejznámější místo z Domanovických kopců. Ta má velmi zajímavý tvar připomínající starobylé pyramidy, proto se jí také tak lidově říká. 

Velká Slunečná má zajímavou historii: V dávných dobách byla pokrytá vinohrady, jenže strmé svahy jejich obděláváním značně ztěžovaly. V polovině minulého století pak jistý Dominik Pecka nastartoval mohutný traktor S-100, Stalinec, a postupně vytvořil v "hoře" terasy, jenž spirálovitě obcházejí celý kopec. Na výsadbu vinic už tehdy však nedošlo, památka na jeho práci ale zůstala.

Jihomoravské moře v záři zlatého slunce. Podívejte se na snímky od čtenářky
Jihomoravské moře v záři zlatého slunce. Podívejte se na snímky od čtenářky

Ale i Liščí kopec, který se dříve jmenoval Rochusberg, má zajímavou historii: V 17. století zde postavili kapli svatého Rocha jako poděkování za záchranu před morovou epidemií. Pak ji nahradil kamenný kříž, z něj zbylo postupně jen torzo, to je dnes kulturní památkou.

Až nedávno zde vzniklo moderní sousoší: Kamenné schodiště, dále modlitební lavici, klekátko, řečnická  tribuna a další. Jsou jakoby roztroušené ve svahu pod Liščím kopcem, jako upomínka starých památek. Autorem tehdy studentského projektu Fakulty architektury VUT byl Vojtěch Kolář a Barbora Ponešová.

Tip na výlet: Strážnice jako město ornamentů i nádherných výhledů
Tip na výlet: Strážnice jako město ornamentů i nádherných výhledů

Krásný výhled nabízí též blízká Růžová hora, s majestátným topolem a romantickou lavičkou v jeho stínu. V době mé návštěvy se zde chystal svatební obřad. Z Růžové hory lze pokračovat po hřebeni a kochat se výhledy do kraje. V okolí kopců lze pak zasednout k pohárkům vína či k něčemu dobrému k zakousnutí. 

Cestou zpět se můžete zastavit i u letohrádku Portz Insel (s historickým mostem nedaleko), a když budete mít štěstí, potkáte samotnou zámeckou paní nebo i herečku Divadla Břetislav.