Dunajovické kopce, ležící západně od Mikulova a tak trochu ve stínu známějších Pálavských vrchů, se staly naší již tradiční vyletní zastávkou. Tentokrát jsme si jejich návštěvu zpestřili příjezdem ze severu, od Vranovic. 


Cestou jsme se zastavili na baštu v Pasohlávkách, kde lze i na břehu Novomlýnských nádržích  potkat i slavného rybáře Jakuba Vágnera. A po projeti Brodu nad Dyjí jsme opustili silnici a  strmě započali šplhání do prvního z kopců, na malou Slunečnou. Následovala krásná projížďka  po malém hřebenu, s nádhernými výhledy do kraje, lemovanými rozkvetlou květenou. 

Děti měly nabitý týden. Na čerstvém vzduchu i v budově mateřské školy.
Čarodějnický týden v Mateřské škole na Ladné: stezka, párty i výlet k Janohradu


Z Růžové hory, s romanticky umístěnou lavičkou, tradiční pokochání na Velkou Slunečnou (uměle vytvořená pyramida za účelem výsadby vinohradů, v padesátých letech) a vyškrábeme se na sousední kopec Rochusberg (278 m). Je zde instalován zajímavý projekt Kaple cestou, jenž odkazuje na kapli svatého Rocha, která stála na vrcholu tohoto kopce. Jako střípky naší paměti jsou zde symbolicky umístěny části kaple: schody, lavice, ambon a klekátko.

Děti se seznámily s léčivými bylinami, uklidily park a poslouchaly relaxační hudbu.
Děti z břeclavské školní družiny v uplynulém týdnu lépe poznaly jarní přírodu


Zdoláme ještě Liščí vrch a pak už sjíždíme do obce Březí, za kterou najíždíme na cyklostezku  vedoucí k Mikulovu. Ten mineme a zastavíme až u historického mostu u letohrádku Portz, nedaleko  Sedlece (obě unikátní stavby prošly v nedávné době rekonstrukcí a doslova byly obnoveny z ruin a džungle). U nově otevřeného občerstvení si dáme lehké zastavení, po kterém už frčíme až do Břeclavi.


Miloš Rufer, jr.