Kdo preferuje tradici, neměl by opomenout trh Altwiener Christkindlmarkt na jednom z největších vídeňských náměstí Freyung v historické části Vídně, který se zde koná pravidelně již od roku 1772. V jeho kontrastu stojí trh Zima v muzejní čtvrti MuseumsQuartier, který prezentuje zimní krajinu v moderním podání. Zájemci o umění a ruční práce mohou zavítat na Art Advent na Karlsplatzu a romantiky to zase potáhne na vánoční trh do Spittelbergu. Koho láká spíše lesk bývalého rakousko-uherského impéria, měl by se vydat na kulturní a vánoční trh na zámcích Schönbrunn či Belvedere. Většina trhů nabízí program i pro nejmenší návštěvníky.

K punči a cukroví patří během adventu samozřejmě i hudba. Vídeňské vánoční trhy na Freyungu a před Schönbrunnem zpříjemní dechové soubory a koncerty pěveckých sborů. Na vídeňské radnici se bude konat navíc každý adventní víkend mezinárodní adventní zpívání, kde se představí pěvecké sbory z celého světa.

Vánoční tóny uslyšíte například i v kostele Annakirche. Orchestr Trompetenzauber zde zahraje mezinárodní koledy, posluchači nepřijdou ale ani o klasické vánoční písně. Další vánoční koncerty proběhnou například ve Stephansdomu či kostelech Minoritenkirche a Kapuzinerkirche. Ve vídeňském koncertním domě zazní 21. 12. 2019 hlasy renomovaných operních pěvců v rámci galakoncertu Christmas in Vienna.

Barbora Benešová