Když se jednou rozhodnete, že se chcete ve městě a okolí pohybovat na dvou kolech, otevře se vám obrovská šíře nabídky městských skútrů. Jaký řidič by měl zaměřit svou pozornost na Aprilii SR GT Sport? V první řadě ten, který se nebojí dát svému stroji trochu za uši.

Byla by totiž škoda splynout s proudem vozidel a nevyužít elán, který v tomhle skútru dřímá. Dále se hodí pro všechny, kteří na trase zdolávají méně kvalitní silnice či rovné, ale nezpevněné cesty. A v neposlední řadě pro ty, jimž uhrane dravý design a vzhled podobný velké motorce. 

Dospělý a atraktivní 

Od pohledu vypadá SR GT větší, než byste u stopětadvacítky čekali. Zepředu se o to stará kapotáž plná ostrých linií, boční pohled zase ovlivňuje středový tunel mezi jezdcovýma nohama. Z dálky si pak stroj mnozí pletou s „opravdovou“ motorkou, takže vás motorkáři budou zdravit častěji, než je u skútru běžné. Dospělému dojmu odpovídají i nezvykle široká řidítka a design, který je výrazný a poměrně agresivní.

Skútr, který vidíte na fotkách, má kromě názvu SR GT ještě přídomek Sport, který s sebou nese působivé válečné barvy po vzoru závodních Aprilií (máte na výběr stříbrnou, žlutou nebo červenou), červeně lakované ráfky a efektní áčko na boku. V neposlední řadě má pak na předním kole systém ABS namísto standardního CBS.

Konkrétní kousek z testu byl opatřen navíc příslušenstvím v podobě trubkového padacího rámu a přídavných světel, což obojí vřele doporučuju, zejména pokud často jezdíte za šera či tmy a občas to někde vezmete zkratkou třeba po polní cestě. To si totiž můžete se světlou výškou 175 mm a všestrannými pneumatikami docela dobře dovolit. 

Podívejte se na Aprilii SR GT Sport v pohybu s Maverickem Viñalesem v sedle:

| Video: Youtube

Úložné prostory

Ani s praktičností to není špatné, i když na trhu jistě najdete větší přeborníky v této disciplíně. Podsedlový prostor patří spíš k menším - nabízí 25 litrů a v pohodě do něj uložíte otevřenou helmu (s integrálkou bude nejspíš problém) nebo menší nákup. Další spoustu místa získáte spolu s kufrem na zadním nosiči. 

Bohužel se musíte vzdát háčku na zavěšení tašky i prostoru pod nohama, kam odvážlivci na jiných skútrech umisťují například basu piv. Na ty na SR GT nezbylo místo, neboť uprostřed mezi jezdcovýma nohama se nachází palivová nádrž. Myslím si však, že je to jen malá daň za uspořádání, které jinak přináší samé výhody. Před sebou pod řidítky máte aspoň malou schránku s USB přípojkou, kam můžete uložit telefon nebo peněženku. 

Zvládne to i děcko

Ovládací prvky jsou „blbuvzdorné“, jak jen to jde. Pootočením klíčku se aktivuje celý systém a pak už stačí stisknout startovací tlačítko. Vedle otvoru na klíč najdete ještě tlačítko pro otevírání podsedlového prostoru, zamáčknutím klíče směrem dovnitř se otevře přístup k nádrži, která pojme 9 litrů benzínu. Na velkém a slušně čitelném displeji se zobrazuje všechno, co  můžete při jízdě potřebovat - rychlost, otáčky, stav paliva, teplota oleje i vzduchu, hodiny a samozřejmě kontrolky.  

Dostatek síly

U zadního kola se nachází kapalinou chlazený jednoválec i-Get, který může mít objem 125 nebo 174 kubických centimetrů. Zatímco na stopětadvacítku vám stačí běžný řidičák B, na větší kubaturu už potřebujete A2. Nemohu posloužit přímým srovnáním, ale po týdnu se stopětadvacítkou nemám pocit, že bych potřebovala vyšší výkon. Pocitově bych motoru hádala klidně o něco více než jeho 11 kW, neboť se ani na okreskách nenechal zahanbit a bez problémů poháněl skútr i stovkou. 

Vzhledem k tomu, že většina uživatelů se bude pohybovat převážně po městě, ocení u motoru příjemnou pružnost, která umožňuje bez problému zdolat i městský okruh za plného provozu a prokličkovat ulicemi jako nic. Navzdory robustní stavbě je SR GT obratný stroj, kterému při manévrech pomáhá nízké těžiště. Zde se ukazuje výhoda nádrže umístěné v úrovní nohou. 

Podvozek na výbornou

Na všechny městské nástrahy, jako jsou kanály, retardéry nebo kočičí hlavy, je SR GT dobře připravené. S prvotřídním odpružením a přední vidlicí s vysokým zdvihem patří k nejkomfortnějším skútrům, jaké můžete koupit, spousta konkurentů jen bledne závistí.

Tahle Aprilia si ale troufne i z města ven - a nejen proto, že na jednu nádrž ujede přes 300 kilometrů. Nedělá jí problém rozbitá silnice a dokonce ani polní cesta, kde uplatní svou solidní stavbu, světlou výšku, větší kola a gumy s výrazným vzorkem. 

Na okreskách vás překvapí svou ochotou zatáčet, perfektní stabilitou i tuhostí. A když přijdou ke slovu brzdy, zpomalí či zastaví s nečekanou razancí, přitom budete mít stále pocit kontroly. Skoro by se chtělo říct, že ten, kdo GT SR ladil, si na skútru rád pořádně zablbnul. Výsledkem je totiž stroj, který občas půjdete provětrat jen tak pro radost, aniž by měla vaše cesta konkrétní cíl. 

Kolik vás bude stát?

Základní cena modelu Aprilia SR GT 125 činí 99 900 Kč, za silnější verzi 200 si připlatíte 15 tisíc. Atraktivní varianta Sport je oproti standardu dražší o 10 tisíc u stopětadvacítky a o 5 tisíc u dvoustovky. Nezapomeňte okouknout i nabídku příslušenství.