„Chápu, že už máte zákazů a restrikcí plné zuby. Ale pokud půjdete o víkendu na náplavky, zkuste dodržovat rozestupy, roušky, nepopíjet všude alkohol,“ prosil občany radní Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), do jehož gesce pražské náplavky patří. „Na party režim to totiž opravdu ještě není. Jenom za páteční večer na to minimálně 1000 lidí kašlalo,“ dodal Chabr ve twitterovém příspěvku, který sdílel primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Primátor se připojil k Chabrově výzvě a odkázal na web magistrátní organizace Prague City Tourism, která ve spolupráci s radní pro kulturu a cestovní ruch Hanou Třeštíkovou (Praha sobě) připravila tipy na výlety s názvem „Prahou bezpečně“. Vedení metrople nabízí k prozkoumání méně frekventované destinace – kromě znamých přírodních oblastí, jako je Divoká Šárka či Modřanská rokle, se tu objevuje také rozhledna Doubravka na Černém Mostě či zahrada Kinských na Smíchově. Hřib a spol. vybízejí rovněž k procházkám pražskými ulicemi za zajímavou architekturou.

Pražské náplavky jsou nyní pod kontrolou městské policie a takzvaných anticovid hlídek.
OBRAZEM: Skoro jako div světa. Sobota a náplavka u Výtoně je poloprázdná

Ale představitelé města soustavně připomínají nutnost dodržovat vládní opatření proti šíření infekční virózy covid-19. „Ke známým třem 'R' – ruce, roušky (teď už spíš respirátory – pozn. red.), rozestupy, přidáváme ještě čtvrté – respekt. V zájmu zdraví nás všech a brzkého návratu k běžnému životu vás prosíme o ohleduplnost nejen k sobě, ale také všem ostatním,“ tvrdí turistický průvodce hlavním městem.

Podívejte se, jak to vypadalo v sobotu v Divoké Šárce

Na webu magistrátu se však v sobotu objevil apel směřovaný hlavně k návštěvníkům náplavek. Hlídky speciálního AntiCovid týmu, který tam dohlíží spolu se strážníky městské policie na dodržování protiepidemických nařízení, napočítaly podle radního Chabra zmiňovanou tisícovku případů, kdy lidé pravidla ignorovali. Svou roli hrálo jistě i počasí, protože v pátek odpoledne bylo slunečno a do večera i relativně teplo.

Chvílemi nebylo možné projít, hlásil AntiCovid tým

„Hloučky lidí u výdejních okének a celkově velká koncentrace lidí, že chvílemi nebylo možné na náplavkách ani projít. Hodně podnapilých lidí a nechuť k dodržování protiepidemických opatření,“ hlásili pracovníci společnosti CrowdSafety, kterou si Praha pro tento účel najala. „V jednom případě musela dokonce agresivního podnapilého jedince pacifikovat hlídka městské policie,“ informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rašínovo nábřeží. Náplavka.
Náplavky obsadí tým proti covidu. Strážníkům pomůže s kontrolami

Na novoměstském břehu byla situace podle něj nejhorší – mnoho lidí tu bylo podnapilých a pokud na upozornění AntiCovid týmu reagovali, tak spíše „verbálně agresivně“, jak uvádí tisková zpráva. „Klidná situace nebyla ani na smíchovské straně náplavky, kde bylo upozorněno 227 lidí na nutnost nošení respirátoru. Ale zde lidé na upozornění k nošení respirátorů povětšinou reagovali kladně, pár výjimek s posměšky,“ zhodnotil mluvčí Hofman.

Magistrát občany poprosil, aby „ještě vytrvali a byli zodpovědní“. V této souvislosti upozornil, že v protiepidemickém systému (PES), který vytvořilo ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného (za ANO), ale nikdo se už podle tabulek vlastně neřídí, má Praha oproti jiným krajům lepší hodnocení. Aktuálně má metropole index rizika 45 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Pokud by tedy PES platil, mohly by být venkovní akce do 50 osob, otevřené restaurace či nebo umožněno sportování venku i ve vnitřních prostorech. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová má ovšem představit přepracovaný systém s jinými parametry.