Nehody se zvěří.Zdroj: DeníkSrazit při jízdě autem divoké zvíře není levná záležitost. Nejmenovaného řidiče fabie například vyšel střet se zajícem na Jižní spojce v 80kilometrové rychlosti na více než 25 tisíc korun.

„Majitel využil svého havarijního pojištění. Netradiční na situaci je, že motorista zajíce srazil tak nešťastně, že ho v podstatě dovezl až do servisu,“ popisuje případ mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek.

Na Strakonické vznikne podchod, řidiči nebudou muset prudce zpomalovat kousek před dálnicí D4.
Řidiči musí brzdit kvůli přechodu, přes který nikdo nechodí. Praha našla řešení

Průměrná výše škody na vozidlech je v Praze o 30 procent vyšší než ve zbytku republiky, kde činí 40 tisíc korun. Vyplývá to z takzvaného Srna indexu, který dvakrát do roka sestavuje Generali Česká pojišťovna na základě policejních statistik.

Největší škody jsou u SUV

Podle dat došlo v Praze od loňského října do letošního března k 87 srážkám vozidla se zvěří. Zatímco v rámci celého Česka mohou motoristé takovouto nehodu očekávat každého 6,49 kilometru, v Praze je to každého 2,31 kilometru. Je to i tím, že v metropoli je nejkratší délka silniční sítě ze všech krajů.

Vyšší náklady pro pojišťovny jsou dané i složením vozového parku Pražanů. „Jezdí zde vozidla nejnovějších nebo novějších modelů, navíc obvykle doplněná o rozsáhlejší bezpečnostní a komfortní výbavu,“ vysvětluje Marek.

Srážka se srnou. Ilustrační foto.
Obrana proti srážkám se zvěří? Zpomalte, radí odborníci

Nejdráže přijde „setkání“ s divokým prasetem, nejvíce se pak pojišťovny "prohnou" při vyplácení škod majitelům vozidel SUV.

Obzvláště pozor by si měli řidiči dávat na 332 metrů dlouhém úseku silnice I/12 z Prahy do Úval při hranici přírodního parku Klánovice--Čihadla. Během uplynulého roku se zde s autem srazilo 14 zvířat, která způsobila dohromady škodu přes 680 tisíc korun.

Zlepšení díky koronaviru?

Letos na jaře by ale čísla mohla být výrazně lepší než v předešlých letech. „V době koronaviru se dá předpokládat pokles srážek se zvěří díky menší hustotě dopravy,“ vysvětluje Miloš Fischer z Českomoravské myslivecké jednoty.

S pandemií koronaviru přibyli v Praze i zvířecí pacienti. Živočichové nemají v přírodě klid.
Pražané „prchají“ před koronavirem do přírody. Proto přibývá zvířecích pacientů

„Faktorem, který může počet srážek naopak zvyšovat, je zase historicky nejvyšší počet lidských návštěvníků přírody, a to včetně jejich psů. Dochází k neúměrnému plašení zvěře, která při útěku vbíhá pod kola automobilů,“ dodává.

V rámci celého Česka došlo během uplynulého půlroku k 6980 srážkám se zvěří. Nejvíce jich bylo ve Středočeském kraji, kde policie eviduje 1430 nehod.

Mahulena nabízela čivavu.
Pes je radost, ale umí i pozlobit. Mahuleně Bočanové sežral výplatu