Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozeslalo na úseku budoucí D11 z Trutnova-Stříteže do Královce kupní smlouvy k podpisu patnácti vlastníkům pozemků ve dvou katastrálních územích trasy dálnice. Při výkupu zemědělských pozemků dostanou osminásobek ceny za metr čtvereční, stanovené znaleckým posudkem. Podle zákona mají vlastníci lhůtu 90 dnů na potvrzení smlouvy či případné připomínky.

"Žádný z vlastníků ve věci těchto smluv ŘSD nekontaktoval a neměl připomínky," řekl Deníku Michal Doubek, investiční referent z hradecké Správy ŘSD, který řeší proces s vyvlastněním pozemků a nemovitostí.

"Počítáme s tím, že ne všude mohou být lidé spokojeni s výkupní cenou," připustil právník ŘSD Dušan Jarolín. Licitovat o penězích však nebude možné. ŘSD se musí striktně řídit zákonem. "Ceny si neurčujeme my. Nemůžeme je stanovit vyšší ani nižší, než určuje zákon," upozornil Jarolín.

Poláci se rychle přibližují se stavbou rychlostní silnice S3 k českým hranicím.
FOTO: Poláci mají povolení k úseku dálnice do Lubawky, hotovo bude v roce 2023

Pozemků jsou stovky a patří do dvanácti katastrálních území. Na trase dálnice bude nutné rovněž vykoupit šest domů v Poříčí, které čeká demolice. "Všude jinde se dálnice vyhýbá zastavěnému území," upřesnil Michal Doubek.

Pro výstavbu dálnice je výkup pozemků a nemovitostí klíčovou záležitostí. "Záleží, jak rychle se nám podaří vykoupit pozemky a získat stavební povolení, a jestli se neobjeví překážky, které by bránily zahájení stavby. To je skutečně alfa a omega pro budování dálnice na Trutnovsku," zdůraznil Doubek.

Dostavba dálnice D11
Kvůli dálnici D11 padne šest domů v Poříčí. ŘSD rozjede v srpnu výkup pozemků

V plném proudu je výstavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Řidiči po ní mají jezdit už za 14 měsíců. V říjnu pokračovaly práce na mostech. V říjnu pokračovaly práce na mostních objektech, kde se provádějí betonáž a stavba podpěrných konstrukcí. Na části trasy jsou již položeny asfaltové vrstvy a instalovány protihlukové stěny.