Zatím nejvýrazněji o sobě dali vědět v posledních dvou letech, kdy si jejich šikovnosti všimli v Biskupství ostravsko-opavském a vybrali je jako stavitele repliky vyhořelého kostelíka pro třineckou místní část Guty.

Kopie památky ze 16. století byla pro tesařství Antonína Papšíka mladšího z Hošťálkové největší zakázkou.

„Od přípravy jsme na kostele pracovali čtrnáct měsíců. Kostel jsme dělali širočinami, pořízy, dláty a dlátky, hoblíky. Ruční robota, fyzicky náročná,“ upřesňuje Papšík mladší.

Obec Hošťálková.
Hošťálková se rozrůstá, obec musí navyšovat kapacitu školky i školy

Replika historické stavby vznikla jako stavebnice přímo v Hošťálkové. Nebyla to však jednoduchá práce. Každý krov byl jiný, řemeslníci je museli vyrábět na míru. Na celý kostel bylo třeba připravit třináct párů krovů. Další pak do kostelní věže.

„Nejtěžší i nejnáročnější na čas byla výroba šindelů k pokrytí střechy. Kostel je má atypické, sedmdesáticentimetrové, těch vystrouhá jeden chlap za den sedmdesát. Osmdesát, když je už fakt dobrý,“ popisuje Antonín Papšík.

Na původním místo v třinecké části Guty se kostel vrátil vloni v létě. Papšíkovi tesaři, deset chlapů a dva brigádníci, pracovali v Gutech celé prázdniny.

Nový kostel v Gutech je z 350 kubíků jedlové kulatiny (na výrobu konstrukce), 250 kubíků smrkové (dodané z biskupských lesů na šindele) a 40 kubíků dubové (mj. na prahy). Vysvěcení kostela se předpokládá v květnu.

Obec Hošťálková. Obecní úřad.
Jak se žije v Hošťálkové? Pojďte na návštěvu