Firma DACHSER Břeclav nabízí svým zákazníkům široké spektrum logistických služeb. A jako jediná pobočka DACHSER v České republice i speciální balení zásilek na míru. V současné době zaměstnává šedesát zaměstnanců.

„DACHSER Břeclav pod vedením Tadeáše Kose má ve struktuře českého DACHSERU nezastupitelné místo. Je to největší pobočka kontraktní logistiky v České republice, a proto také naše výkladní skříň kontraktní logistiky. Je výbornou ukázkou toho, jak může logistika zvýšit konkurenční výhodu našeho zákazníka a díky optimalizaci logistických procesů přinést reálné úspory," zhodnotil důležitost břeclavského střediska obchodní a marketingový ředitel DACHSER Czech Republic Jan Polter.

DACHSER tvrdí, že sází na rodinný týmový duch mezi zaměstnanci. Co přesně to znamená?

Skupina DACHSER je tradiční rodinná firma. Podstata rodinného podniku spočívá ve vedení a hospodaření firmy. Vyděláváme si logistikou a všechny vydělané peníze investujeme zpět do logistiky to je rozdíl oproti „anonymním" korporacím. Máme dlouhodobou strategii a investujeme nejen do technologií, ale i do našich lidí. Naším cílem je být nejintegrovanějším logistickým poskytovatelem nejen co se týče toků zboží, ale i lidí v takzvané rodině DACHSER. Proto existuje výměnný program zaměstnanců napříč všemi pobočkami v Evropě, abychom kolegy, se kterými spolupracujeme, neznali jen po telefonu. Pořádáme společné workshopy a myslíme i na rodiny našich zaměstnanců. Například v Břeclavi pořádá DACHSER Mikulášský den otevřených dveří pro rodiny zaměstnanců.

Nabízíte pro své zaměstnance i nějaké benefity?

Za velký benefit považujeme systém interních vzdělávání. Je založený na individuálních plánech pro každého zaměstnance od pracovníků ve skladu, přes obchodníky, až po manažery. Například pracovníci od středních pozic absolvují zaškolení na některé zahraniční pobočce v síti DACHSERU nebo na centrále v německém Kemptenu. Mimo to vzniklo v Kolíně nad Rýnem vzdělávací středisko DACHSER Academy, kde se pořádají další školení, kurzy a workshopy. DACHSER Břeclav navíc získal přes Úřad práce i podporu financovanou z Evropské unie na jazykové vzdělávání zaměstnanců.

Kromě toho máme samozřejmě také nastavený systém tradičních českých benefitů podle pozic ve firmě. Patří k nim například pět týdnů dovolené, příspěvek na stravné nebo na životní pojištění.

Jak velký důraz klade firma na ekologii a ochranu životního prostředí?

Celá skupina DACHSER je založena na principech udržitelného rozvoje. Všechny budovy, které jsou v našem vlastnictví, jsou vybaveny energeticky úspornými technologiemi, jak jsou například tepelná čerpadla či speciální izolace. Kromě toho si na míru vyvíjíme naše vlastní IT systémy, které výrazně přispívají jak takzvané bezpapírové logistice, tak i k organizaci systémových přeprav, které omezují zbytečné a nehospodárné jízdy. Pro přepravy využíváme výměnné nástavby, které umožňují nakládku vyššího počtu palet než běžné návěsy, což dále přispívá k optimalizaci přeprav a redukci uhlíkové stopy.

Snaží se DACHSER konkrétními projekty pomáhat potřebným?

Součástí filozofie udržitelného rozvoje je i podpora potřebným. Již od roku 2005 přispívá celá skupina DACHSER na vzdělávání dětí v jednom z nejchudších a nejlidnatějších států Indie Uttar Pradeshi. Společnost každý rok věnuje sto tisíc eur na rozvoj regionu. Pomoc DACHSERU proudí do pětadvaceti škol, a to zejména v podobě nákupu učebnic, ostatních výukových materiálů i nezbytného sanitárního zařízení.

Kromě toho organizuje každá země regionální projekty. My v České republice jsme se například zapojili do programu Daruj hračku, daruj úsměv Dětského integračního centra v Praze. Je založený na solidaritě českých rodin s osamělými dětmi v bulharských dětských domovech. Dětské integrační centrum společně s rodiči a dětmi vybralo hračky, se kterými si již nehrají a které za pomoci DACHSERU putovaly k nejmenším dětem v Bulharsku. Sběru hraček se zúčastnili i zaměstnanci všech českých poboček společnosti DACHSER.

Podporujete také nějaké akce a aktivity na Břeclavsku?

Naši kolegové v DACHSER Břeclav si všimli, že se nezisková zařízení věnující se záchraně opuštěných zvířat potýkají s problémem financování. Tak jsme se rozhodli podpořit psí útulek v obci Bulhary. Odprodali jsme zbytkové dřevo z divize zakázkového balení průmyslových výrobků a za získané prostředky nakoupili krmivo pro psy a kočky z útulku.

Snažíme se i pružně reagovat na nové události. Proto jsme při letošních povodních zajistili bezplatnou přepravu desinfekčních, čisticích a pracích prostředků společnosti Fosfa do Mělníka a Děčína, oblastí postižených povodněmi.

DACHSER je v Břeclavi také partnerem městského plesu, který je každý rok významnou událostí.

Naši pozornost věnujeme rovněž mladým lidem, které bychom chtěli pro logistiku nadchnout. Na tomto místě patří díky Tadeáši Kosovi, Branch Managerovi DACHSER Břeclav, který se svými kolegy uspořádal pro studenty Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav Den otevřených dveří s workshopem a zajímavým doprovodným programem.